Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Z Kamienicy Polskiej. 1932r

 Z Kamienicy Polskiej. 1932r

Staraniem miejscowego nauczycielstwa odbyło się w ubiegły poniedziałek uroczyste oddanie hołdu bohaterom narodowym dni ostatnich, śp. por. Żwirce i inż. Wigurze. Na placu przedszkolnym ustawiły się w szeregach miejscowe instytucje lub ich delegacje: szkoła pow. z wieńcami i sztandaram i, Straż Pożarna ze sztandarem, Związek Strzelecki ze sztandarem, Koło Gospodyń Zw. Pracy Obywatelskiej Kobiet, Stow. Mł. Żeńskiej, Klub Sportowy i przedszkole nr. 1, — skąd przy dźwiękach orkiestry udano się do kościoła. Żałobną mszę św. odprawił i egzekwje przy katafalku, tonącym w kwieciu, złożonem przez instytucje i dziatwę szkolną, odśpiewał ks. St. Jastrzębski na chórze, obok solowej gry na skrzypcach, wykonanej przez p. J. Deskę.

Mszę żałobną odegrała orkiestra. Po uroczystościach kościelnych powrócono na plac przedszkolny, gdzie kierownik szkoły, p. R. Czekalski, wygłosił przemówienie, w którem położył nacisk na dorobek kulturalny Polski, po podkreśleniu bohaterstwa ś. p. Żwirki i Wigury, p. Czekalski zwrócił się do obecnych z apelem, by minutową ciszą oddać należny hołd bohaterom. Po przedstawieniu krótkiego życiorysu Żwirki i Wigury, kierownik szkoły zakończył swą przemowę słowami: „Kir żałobny, który okrył całą Polskę nie powinien nas przygnębić na zawsze, lecz upewnić nas w tem, że ziemia, która wydaje takich synów, zginąć nie może!* — co podchwyciła orkiestra odegraniem hymnu narodowego. Następnie przemawiał p. Br. Bielobradek, wyświetlając znaczenie dnia dzisiejszego i polecając nadal czcić bohaterstwo — owoc ukochania ojczyzny — przez co w sercach młodzieży i starszych, potęguje się miłość ziemi rodzinnej. W zakończeniu, imieniem matek, p. W. Bielobradkowa podziękowała nauczycielstwu za zorganizowanie uroczystości, która ma duże znaczenie jako czynnik wychowawczy społeczeństwa i dziatwy. Odśpiewaniem roty „Nie rzucim ziemi...” zakończył się poranek, poświęcony bohaterom doby dzisiejszej. Widz.

Źródło: Słowo Częstochowskie : dziennik polityczny, społeczny i literacki, poświęcony sprawom miasta Częstochowy i powiatu. R.2, nr 218 (23 września 1932) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Tkacz" sprzedany na licytacji. 1932r