Łączna liczba wyświetleń

sobota, 26 grudnia 2020

Ciekawostki sprzed lat.

 Ciekawostki sprzed lat.


W ,,Księdze poborowych" gminy Kamienica Polska (Sygn. GmKP 180 -Archiwum Państwowego w Częstochowie) roczników 1885-1902 odnaleźliśmy interesujące zeznanie krawca Władysława Turkiewicza ur. 13 czerwca 1891 r, syna Franciszka i Marty pocho-dzących z Krasnego Stawu (w Lubelskiem). Zeznanie zostało złożone w Kamienicy Polskiej 28 maja 1922 r. i potwierdzone przez dwóch mieszkańców: M. Fidlera i J. Czernego. Oto jego treść: „Ja niżej podpisany zeznaję co następuje, a mianowicie: w lipcu 1912 roku wyjechałem do Wiednia bez zezwolenia b. władz rosyjskich uchylając się od służby wojskowej następnie w grudniu 1913 r. wyjechałem do Ameryki Południowej z kąd wróciłem do kraju 4 maja 1922 i zamieszkałem w Kamienicy Polskiej. Władysław Turkiewicz”. W odpowiedniej rubryce znalazła się adnotacja o tym, że matka Turkiewicza przebywa w Brazylii. Turkiewicz ukończył 4- klasy szkoły ludowej. Miał żonę Franciszkę liczącą wówczas 23 lata i syna Mieczysława. W tej samej księdze znajduje się wiele interesujących adnotacji przy poszczególnych nazwiskach.



Np. obok nazwiska Henryka Czesława Cianciary ur. 26 stycznia 1895 r. znajduje się informacja, iż przyjęty został do Wojska Polskiego (wcześniej był lekarzem w wojsku rosyjskim) rozkazem nr 77 z 7 lipca 1919 r.
Właściciel fabryki w Kamienicy Polskiej, Jerzy Dechaine ur. 15 grudnia 1893 r. w Moskwie (syn Józefa i Heleny) służył w Wojsku Polskim od 11 grudnia 1918 r. Syn Bronisława Bielobradka, prowizora farmacji, Stanisław Wiktor Bielobradek ur. 9 maja 1898 r.. przeniesiony został ewidencyjnie (jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego) do Państwowej Komendy Uzupełnień w Krakowie. W 1922 r. ważył 59 kg przy 173 cm wzrostu.






W 1881 r. w Kamienicy Polskiej urodziły się trzy pary bliźniąt. 15 kwietnia o 4 rano u Józefa i Joanny (z Postlerów) Pilców. Na chrzcie w dn. 17 kwietnia otrzymały imiona Rozalia i Józef. Chrzestnymi byli Jan Postler i Marianna Pilc. Młodsze z dzieci, Józef, zmarło 18 kwietnia tego roku. Druga para bliźniąt przyszła na świat 14 września u Karola Błaszczyka, stelmacha, i jego żony Józefy (z Gruców) Były to dwie córki: Helena i Apolonia. Helena zmarła dwa dni później, 16 września. Trzecia para bliźniąt ujrzała światło dzienne 17 grudnia w południe. Najpierw urodził się Teofil, a kwadrans później Leon. Rodzice to Aleksander Krachulec (w akcie Kragulec) i Otylia z Ratmanów.




Rodzice mieli odpowiednio 24 i 20 lat. Dzieci miały osobne pary chrzestnych: Teofil - Józefa Szmidlę i Franciszkę Duszanek (Dusianek), Leon - Wilhelma Ratmana i Apolonię Krachulec. Leon zmarł 30 grudnia tego samego roku.


W 1881 r. urodziło się w Kamienicy 79 dzieci. Zmarły 52 osoby. Zawarto 24 małżeństwa.
Na uwagę zasługuje akt śmierci wpisany do księgi pod numerem 44. Czytamy w nim, iż na podstawie pisma z Sądu Okręgowego w Częstochowie z 18 października i poświadczenia z francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Paryżu odnotowano 28 czerwca 1880 roku zgon Wandy Wygonowskiej panny 24-letniej urodzonej w Kamienicy Polskiej, córki nieżyjących Juliana i Pauliny (nazwisko trudne do odczytania) małżonków Wygonowskich. Zmarła mieszkała we własnym domu na rogu Langier 20.




Akt sporządził notariusz Teodor Villare w obecności Jiliana Zalewskiego lat 51 i Jana Kollupaylo lat 42, mieszkańców Paryża. Wypada przejrzeć metryki urodzonych parafii Poczesna, by wyjaśnić zagadkę. W księgach ludności stałej Kamienicy Polskiej nie występowało nazwisko Wygonowski. Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr33, R X , 2/2000r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r