Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 1 grudnia 2020

Z listów do redakcji Kwartalnika ,,Korzenie” (1)

 Z listów do redakcji Kwartalnika ,,Korzenie” (1)


Jestem w trakcie pisania książki o dawnym letnisku Kamieńsk pod Radomskiem – dziś Gomunice. Ustaliłem, iż właścicielem jednej z willi w letnisku w 1912 r. był Tomasz Jasieński notariusz. Pracował w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie, znany był w Bełchatowie, Piotrkowie i Częstochowie. Wiadomo mi że był synem Stanisława Jasieńskiego (1838-1908), sędziego gminnego z Kamienicy Polskiej a zarazem administratora folwarku Borek. Reklamy letnich mieszkań na łamach „Gońca Częstochowskiego” publikowali także Bielobradkowie. Czy istnieje jakieś źródło odnośnie ściślejszych informacji dotyczących tej familii? Zwłaszcza Tomasza Jasieńskiego. Tomasz Kuźnicki (Radomsko)



Od redakcji
Z Jasieńskich pochodziła Wanda Bielobradkowa (1874 – 1962), żona aptekarza Bronisława Andrzeja Bielobradka (1866 – 1962), mieszkańca Kamienicy Polskiej. Folwark Borek (dziś: Kolonia Borek w gminie Poczesna), wchodził w skład tzw. ekonomii rządowej Poczesna, od ok. 1841 r. majoratu należącego do carskiego generała Michała Sobolewa; po Sobolewie dziedziczyła jego siostra Elżbieta, księżna Teniszew.







Romantyczną historię małżeństwa Sobolewa z Polką opowiedziała Wanda Bielobradkowa Jadwidze Giedryk (Korzenie nr 48-49), pamiętała dobrze dwór w Pocześnie. Pani Wanda Bielobradkowa patronowała Kołu Gospodyń w Kamienicy Polskiej, trudno było bez jej udziału wyobrazić sobie wszelkie uroczystości patriotyczne. Dom Bielobradków słynął z kultu Józefa Piłsudskiego, trzej synowie Bronisława i Wandy służyli w odrodzonym Wojsku Polskim i brali udział w wojnie 1919-1920. Genealogii Jasieńskich niestety nie ma, bowiem nie zapuścili korzeni w Kamienicy Polskiej; z tego co ustalił Włodzimierz Szczygielski z Częstochowy byli spokrewnieni z rodziną Otockich wywodzących się z Sudzina w gminie Żytno. Krzysztof Bielobradek z Warszawy twierdził, że jego babcia Wanda z Jasieńskich przechowywała niczym relikwię suknię swej matki przeciętą kozacką nahajką w czasie powstania 1863.                                                 Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr102, R.: XXVII 2/2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r