VARIA. W Kamienicy Polskiej pod Częstochową .....
W Kamienicy Polskiej pod Częstochową niejaki Cianciara z Romanowa krzyczał: „Cholery, chcecie nas powrozami powciągać do kołchozów!” Takie zdanie znalazłem w artykule Jacka Hołuba Bunty chłopskie. Historia z Polski Ludowej. https://wyborcza.pl/alehistoria/1,121681,19825449,bunty-chlopskie-historia-z-polski-ludowej.html?disableRedirects=true
Autor artykułu powołał się na kilka opracowań; zapewne chodzi o ksiażkę Grzegorza Miernika Opór chłopów wobec kolektywizacji w województwie kieleckim 1948-1956, którą niestety nie dysponuję. Czy w przytoczonym powyżej fragmencie chodziło o przedwojennego posła na Sejm RP Jana Ciaciarę? Nie wiadomo. Przypomnijmy, że Jan Cianciara zmarł w 1947 r., jego nagrobek znajduje się na cmentarzu w Kamienicy Polskiej. Gorszy problem mam ze znalezioną w zasobach Archiwum Państwowego w Częstochowie informacją o intercyzie, a więc umowie przedślubnej, zawartej notarialnie pomiędzy Ludwikiem Cianciarą z Częstochowy a Marianną z Broniarskich (o ile dobrze odczytałem nazwisko) wdową po Walentym Strzeleckim. W genealogii Cianciarów mamy co prawda Ludwika, syna Ksawerego Rocha i Karoliny z Simonów, ale tenże Ludwik urodził się w 1865 r. a notarialnie potwierdzoną umowę przedślubną z wdową Strzelecką Ludwik Cianciara zawarł 14 lutego 1854 roku! Może wespół z Piotrem Geraschem z TGZC rozwiążemy te zagadkę. A na koniec perełka. W książce pt. Chwała Prizzich (autor Richard Condon, Poznań 2002, s. 92) jest mowa o pewnym przedstawicielu włoskiej mafii. Nazywał się Matheo Cianciana. Tylko jedna literka w nazwisku różni go od czesko-polskich Cianciarów.
Może to nienaukowe, nie poparte badaniami twierdzenie (intuicyjne przekonanie?), ale nazwisko Cianciara zapewne pochodzi z Włoch. Dodać można jeszcze, że uroda Wirginii z Cianciarów Domagałowej zawsze kojarzyła mi się z urodą znanej włoskiej aktorki.
Autor: Andrzej Kuśnierczyk
Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr102, R.: XXVII 3/2017
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz