Genealogia Kołaczkowskich
Przesyłam opis gałęzi Kołaczkowskich wywodzących się od Aleksandra, syna Aleksandra. W opisie zamieściłem głównie to, skąd się wywodzili i czym się zajmowali.1. Aleksander (mój ojciec) syn Aleksandra i Teresy z Wedrów ur. 7.07.1894 w miejscowości Poczesna pod Częstochową. Zmarł 4.02.1957 w Częstochowie, pochowany tamże na cmentarzu św. Rocha. Podstawowy zawód — kowal i ślusarz, także maszynista parowozów wąskotorowych. Zawód ślusarsko-kowalski uprawiał w kopalniach rudy żelaza w Kamienicy Polskiej, a potem w fabryce igieł w Częstochowie. Oprócz tego był kupcem branży spożywczej, gdyż z żoną Ireną mieli sklep w Częstochowie. Grał na skrzypcach, do których miał szczególne zamiłowanie i przez wiele lat prowadził zespół instrumentalny takich jak on, co bez muzyki nie mogli się obejść. Nawiasem mówiąc zespół ten bez mała w połowie składał się z członków bliższej i dalszej rodziny. Grali w nim: Aleksander Skowroński (siostrzeniec Aleksandra), Górniak (koligacja przez Wedrów), Zajbert (teść Aleksandra). żonę poznał przez muzykę, bo w jej rodzinie też były tradycje muzyczne. Przecież inaczej nie wytrzymałaby ustawicznego grania męża i zespołu, który się w ich domu zbierał. Mnie też usiłował ojciec od najmłodszych lat uczyć gry na skrzypcach, ale nic z tego nie wyszło. Nie cierpiałem wielogodzinnego stania przy pulpicie, a najistotniejsze to to, że mnie nie podobały się skrzypce, a fortepian (takiego w domu nie było), a nade wszystko brzmienie orkiestry i to wielkiej, symfonicznej.
2. Bogumił (tzn. ja) syn Aleksandra i Ireny z domu Zajbert, ur. 24.07.1925 r. w Kamienicy Polskiej. Z zawodu górnik (po dziadku Zajbercie). W czasie okupacji pracował w kopalni rudy telaza kolo Kamienicy Polskiej. Po wojnie skończył studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczej w Krakowie i pracował jako inżynier górniczy w kopalniach węgla kamiennego, rud miedzi i kopalniach rud cynkowo-ołowiowych. Najdłużej w Zakładach „Bolesław" koło Olkusza.
3. Grzegorz Bogumił, syn Bogusława i Ludmiły z Kalickich, ur. 10.01.1956 w Olkuszu, kończył budownictwo na Politechnice Krakowskiej ze specjalnością budowy dróg i lotnisk. Pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, w firmie polonijnej zajmującej się osuszaniem budynków na opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Od kilku lat ma sklep branży oświetleniowej w Opolu.
4. Synowie Grzegorza i Anny z Kozickich: Adam i Maciej, Pierwszy uczęszcza do liceum, drugi do podstawówki w Opolu. Gdy byli mali chodzili do szkoły muzycznej na naukę gry na skrzypcach. Teraz się z tego wyzwolili (mama dała za wygraną) na rzecz nart i górskiego kolarstwa. Gałąź żeńska
1. Irena z domu Zajbert Kołaczkowska, żona Aleksandra córka Augusta i Franciszki z domu Garczyk, ur. 3.07.1904 r. w Kamienicy Polskiej, zm. 4.09.1974 r., pochowana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Dziadek August był synem Augustyna i wnukiem Augustyna. Sam miał być Augustynem, ale w papierach ówczesnych zapisali imię August i tak zostało.
2. Ludmiła Zofia z domu Kalicka, żona Bogumiła, ur. 7.09.1929 r. w Częstochowie. Ojciec Ludmiły wywodzi się z Podlasia (Ryki), matka z Częstochowy. Brat Jaromir, lekarz (nie żyje).
3. Anna z domu Kozicka, żona Grzegorza, ur. w Lubinie, wywodzi się z rodziny nauczycielskiej (Koziccy z Kujaw). Zanim wstała handlowcem była asystentką w WSP w Opolu (tej samej co JM prorektor Zbigniew Kołaczkowski). 4. Małgorzata Kozieł, córka Ludmiły i Bogusława, Mieszka w Olkuszu.
Bogumił Kołaczkowski (Olkusz).
Źródło: Kwartalnik ,, Korzenie" nr24, R. VIII, 1/1998
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz