Historia początków Klubu Piłkarskiego w Kamienicy Polskiej. (MZKS)
Był rok 1973, okres letni, wakacje zbliżały się wielkimi krokami. Podczas wspólnych rozmów z moim bratem Bogdanem Ratmanem oraz kolegą Jerzym Ratmanem, pojawiła się wśród nas myśl o założeniu w Kamienicy Polskiej klubu sportowego z sekcją piłki nożnej.
Pierwszy skład C-klasy.Zespołem kierował Gorzelak Włodzimierz ,boisko Kamienica Polska 1973/74
Perspektywa ta wydawała się tym bardziej kusząca, gdyż dawała możliwość rywalizacji z działającymi już innymi lokalnymi zespołami. Na terenie naszej gminy funkcjonował LZS Starcza, a nieopodal, w sąsiedniej gminie prężnie działały piłkarskie kluby: "GROM" w Poczesnej oraz "OLIMPIA" w Hucie Starej.
Drużynowy skład B -klasy,trener Gorzelak Włodzimierz boisko Kamienica Polska 1974/75.
Naszą największą bolączką była jednak kwestia znalezienia terenu umożliwiającego powstanie na nim pełnowymiarowego boiska. W sukurs z propozycją rozwiązania tego problemu przyszedł do mnie Pan Stanisław Skowroński, który podpowiedział mi, że warto udać się do Pani Jadwigi Giedryk z prośbą o udostępnienie gruntu, jakim dysponuje przy ulicy Magazynowej. Pomysł wydawał się być trafionym, obszar był nieużytkiem, a sprawę ułatwiać miał fakt, iż nieżyjącym bratem Pani Jadwigi był mój ojciec chrzestny —doktor Adam Giedryk.
Drużyna A -klasy ,trener Zygmunt Ścisłowski ,boisko Kamienica Polska 1975/76r Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)
Szczytny cel i osoba mojego chrzestnego sprawiły, że Pani Jadwiga bez mrugnięcia okiem wyraziła zgodę na przekazanie działki. Sama sprawa przekazania gruntu zamknięta została w trzy dni. Po krótkim czasie dopełniono wszelakich formalności i podpisano umową dzierżawy terenu przez Urząd Gminy.Tak szybki bieg wydarzeń to z pewnością duża zasługa wsparcia okazanego naszej inicjatywie przez Naczelnika Gminy - Pana Władysława Hornika. Warto nadmienić także, iż w ramach rekompensaty przekazał on w zamian Pani Jadwidze Giedryk inne pole do użytkowania.
Mecz LKS-u ,boisko w Kamienicy Polskiej .Lata 70-te .Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)
Przełom czerwca i lipca to etap zintensyfikowanych prac mających na celu adaptację nieużytków. W zakres niezbędnych działań wchodziło niwelowanie, wyrównanie oraz wałowanie terenu. To wszystko z pewnością nie przebiegłoby tak sprawnie, gdyby nie pomoc ówczesnego prezesa SKR-u - Pana Mariana Korzekwy, który bezpłatnie udostępniał nam niezbędny sprzęt wraz z osobami go obsługującymi. Prace nierzadko trwały do późnych godzin nocnych, a ich ukoronowaniem było postawienie na uporządkowanej płycie boiska drewnianych bramek.
Wycieczka zawodników LKS Kamienica Polska ,Pieniny .Koniec lat 70-tych.Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)
Same bramki zostały wykonane i zainstalowane przez mojego wujka Zbigniewa Zalejskiego, a siatki do bramki za sponsorował Pan Mirosław Sochański. Lipiec 1973 to fizyczny początek istnienia klubu, który zarejestrowałem jako Międzyzakładowy Klub Sportowy MZKS KAMIENICA POLSKA. Klub został zgłoszony do rozgrywek klasy .C" sezonu 1973/1974, a swą nazwę zawdzięczał działającym na terenie gminy zakładom, które wsparły jego działalność w różnym zakresie (od udostępniania samochodów wożących członków klubu i zawodników na mecze towarzyskie i ligowe, poprzez zakup sprzętu sportowego, a na oddelegowywaniu pracowników do wykonywania rozmaitych prac na boisku kończąc), I tak byty to: Spółdzielnia Pracy Tkaczy i Dziewiarzy im. Norberta Barlickiego w Kamienicy Polskiej z prezesem Kazimierzem Polaczkiem na czele, która zakupiła m. in. wszystkie materiały niezbędne do melioracji boiska.
Pamiątkowe zdjęcie pierwszego składu drużyny piłkarskiej Międzyzakładowego Klubu Sportowego w Kamienicy Polskiej .Zespołem kierował Ryszard Dymczyk (pierwszy z prawej).Od lewej stoją Jan Marsik, Andrzej Wardyński,Zdzisław Ratman,Zbigniew Wardyński,Adam Goldsztajn,bramkarz Wiesław Zawadzki.W pierwszym rzędzie od lewej : Jan Krzemiński,Zbigniew Ciejpa,Jerzy Salamoński,Stanisław Sitek,Waldemar Goldsztaj,Henryk Skowroński, Krzysztof Ciejpa.
Udostępniała nam także bezpłatnie samochody dowożące zawodników na mecze oraz kupowała sprzęt sportowy. Fabryka Tektury i Papieru w Kamienicy Polskiej. Tutaj prym wiódł kierownik zakładu Czesław Kocjan. Fabryka wykonała i zamontowała przy boisku ławki dla kibiców, a sam teren ogrodziła. Dodatkowo w ramach wsparcia otrzymaliśmy później od zakładu samochód marki "Nysa", który po remoncie służył do przewozu zawodników. Pojazd ten generował też przychody dla naszego klubu poprzez świadczenie usług transportowych. Na wyróżnienie zasługuje będący zawsze do naszych usług kierowca - Pan Mieczysław Brzeski. • Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego „CEPELIA" w Zawadzie. Nieocenioną pomoc uzyskaliśmy tutaj od Panów Mariana Elsnera i Mieczysława Rogacza. Szczególne zaangażowanie przejawiał ten drugi, który był jednocześnie księgowym spółdzielni i członkiem zarządu naszego klubu. Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Kamienicy Polskiej ze wspomnianym już prezesem Marianem Korzekwą, która oprócz wsparcia maszynowego i pracowniczego, przekazała nam pomieszczenia zaadaptowane następnie na szatnię i magazyn.
Wycieczka zawodników LKS Kamienica Polska ,Pieniny .Koniec lat 70-tych.Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)
Ponadto na wyróżnienie zasługują dwie instytucje działające na terenie naszej gminy, a mianowicie: Urząd Gminy Kamienicy Polska z siedzibą w Zawadzie dotujący rokrocznie naszą działalność, Ochotnicza Straż Pożarna w Kamienicy Polskiej i jej prezes Pan Leon Tajber. Tutaj mogliśmy liczyć na bezpłatne udostępnianie sali na różnego rodzaju imprezy i zabawy integracyjne. W okresie swojej początkowej działalności zarząd MZKS Kamienica Polska działał w następującym składzie: prezes:Zygmunt Ratman, wiceprezes: Zdzisław Kocjan, członkowie zarządu: Krzysztof Walenta, Bogdan Ratman, Jerzy Ratman, Stefan Zajdel, Tadeusz Szmida, Zbigniew Goldsztajn, Bogdan Kidawa oraz Stanisław Krakowian, gospodarz: Stanisław Skowroński. Dodatkowo swoją działalnością klub wspierali: Andrzej Nowowiejski, Władysław Drab, Zdzisław Wagner i Włodzimierz Gorzelak.
Drużynowy skład B -klasy boisko Kamienica Polska ok 1975r. Udostępnił p. Krzysztof Ciejpa
W sierpniu 1973 roku pozytywnie zweryfikowano boisko, dopuszczono je do rozgrywek ligowych i tym samym zespól mógł rozpoczęć zmagania w klasie ,,C"'. Drużynę przygotowywał społecznie Włodzimierz Gorzelak, a przystąpiła ona do zmagań w następującym składzie: Zygmunt Ratman, Włodzimierz Gorzelak, Bogdan Ratman, Jerzy Goldsztajn, Janusz Marsik, Waldemar Goldsztajn, Adam Goldsztajn, Zbigniew Wardyński, Andrzej Wardyński, Wojciech Machnia, Marek Zajdel, Krzysztof Ciejpa, Zbigniew Ciejpa„ Jan Krzemiński, Jerzy Salamoński, Krzysztof Sylwet, Włodzimierz Goldsztajn, Henryk Skowroński, Henryk Dragański, Wiesław Kita, Edmund Goldsztajn, Grzegorz Goldsztajn, Jan Krzyczmonik, Krzysztof Chmielina. Sezon 1973/1974 zakończony zastał sukcesem w postaci awansu do rozgrywkowej klasy ,,B". Wyższy szczebel rozgrywek do jakiego mieliśmy przystąpić w sezonie 1974/1975 determinował na nas potrzebę zmian, zarówno na polu organizacyjnym. jak i kadrowym. W związku z tym przed rozpoczęciem Ligi zatrudniłem trenera Ryszarda Dymczyka z Częstochowy, a zespól wzmocnili Stanisław Sitek. Wiesław Za-wadzki, Leszek Ratman, Paweł Ficenes, Bogdan Królikowski, Andrzej Jędrzejewski oraz Dariusz Szyja - podaję zawodników tylko z naszej gminy, gdyż w klubie występowali krótko także gracze z Częstochowy oraz okolicznych gmin.
Mecz LKS-u ,boisko w Kamienicy Polskiej .Lata 70-te .Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)
W skrócie nasze poczynania w klasie ,,B'' opisać można słowami; kolejny sezon i kolejny awans... Tak oto MZKS Kamienica Polska zameldował się w klasie „A''. Tutaj warto zaznaczyć, iż przystąpienie do rozgrywek sezonu 1975/1976 poprzedziło zgrupowanie piłkarskie w Krościenku koło Czorsztyna. Sam obóz to w praktyce głównie zasługa wspomnianego wcześniej księgowego Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „CEPELIA" i członka naszego za-rządu - Mieczysława Rogacza. Stery trenerskie przejęte zostały w międzyczasie przez byłego piłkarza Rakowa Częstochowa Zbigniewa Ścisłowskiego, a osobami funkcyjnymi byli na ten okres: - Krzysztof Walenta - kierownik sekcji piłki nożnej. - Zbigniew Goldsztajn - kierownik pierwszej drużyny, - Bogdan Kidawa - kierownik drużyny juniorów. Z naszej gminy drużynę wzmocnił Florian Huras, a sezon ukończyliśmy w środkowej części tabeli klasy ,,A'' . Wakacje 1976 roku minęły pod znakiem zapewnienia drużynie nowego środka transportu. Wybór padł na mikrobus produkowany w Zakładach Samochodów Dostawczych w Nysie. Nie był to przypadkowy strzał, gdyż mieliśmy tam nadzieję na pomoc naszego krajana Kamieniczanina Jana Duszela, Był to prywatnie brat Pani Krystyny Ficenes, wujek naszego zawodnika Pawła Ficenesa, zawodowo zaś sprawował funkcję Naczelnika Miasta i Gminy Nysa, Dzięki jego wsparciu po trzech miesiącach zrealizowane zostało nasze zamówienie, a klub MZKS Kamienica Polska stał się szczęśliwym posiadaczem nowego mikro busa. Kierowcą pojazdu został Pan Jan Krzyczmonik z Osin, zaś pracę zarobkową w Rejonie Dróg Publicznych w Częstochowie zapewnił dla tego auta Jerzy Ratman. Druga „Nysa", która była w naszym posiadaniu także dostarczała nam środków pieniężnych poprzez wykonywanie transportów dla firmy ,,Dekpor'' z Poraja.
Mecz LKS-u z Olimpią Huta Stara ,boisko w Poczesnej..Lata 70-te .Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)
Dzięki posiadanym samochodom, klub nie musiał obawiać się przede wszystkim o dojazd na spotkania. Ponadto dzięki generowanym przez pojazdy wpływom finansowym MZKS, był w stanie zapewnić sobie płynność ekonomiczną, którą z pewnością mogły zaburzyć duże koszty związane z działalnością sekcji piłkarskiej. Stabilna sytuacja sprawiła, iż zarząd mógł spokojnie skupić się na rozwoju klubu, sami zawodnicy natomiast mogli w pełni poświęcić się treningom i grze. W sezonie 1977/1978 dzięki poczynionym staraniom, pod wodzą nowego trenera - Stanisława Olszewskiego, awansowaliśmy do klasy wojewódzkiej. Ja swoją działalność w klubie zakończyłem na tym etapie, a był to rok 1978. Powodów takiej decyzji było wiele, jednak decydującymi czynnikami okazały się rehabilitacja po operacji łękotki w Piekarach śląskich (dała się we znaki kontuzja odniesiona w meczu w Kościelcu) oraz zmiana pracy (bez wakacji fizycznie brakowało czasu na działalność społeczną).
Mecz LKS-u z Olimpią Huta Stara ,boisko w Poczesnej..Lata 70-te .Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)
Ponadto w tym czasie rozpocząłem studia, a także założyłem rodzinę, co definitywnie zamknęło moją działalność. w MZKS Kamienica Polska. Tak w telegraficznym skrócie wyglądały kulisy powstania oraz początki istnienia klubu piłkarskiego w Kamienicy Polskiej. Przygotowane przez nas boisko po późniejszych modernizacjach funkcjonuje przy ulicy Magazynowej po dzień dzisiejszy. Sam zarys historyczny, który mieliście Państwo okazję przeczytać powstał na prośbę moich kolegów - zawodników i działaczy, którym z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować za ówczesną pracę dla wspólnego dobra na rzecz klubu MZKS Kamienica Polska i naszej gminy. Chciałbym również w tym miejscu dodać że w 1976 roku wraz z kolegą Jerzym Ratmanem założyliśmy Koło Wędkarskie PZW, które działa po dzień dzisiejszy. Autor: Zygmunt Ratman Źródło: ,,Częstochowskie Wieści Powiatowe” . nr 108, grudzień 2019r. ,,Częstochowskie Wieści Powiatowe” . nr 109, styczeń/luty 2020r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz