Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 26 stycznia 2021

Suplement: Borek i Osiny.

 Suplement: Borek i Osiny.


Gdy pisałam artykuł do 42. numeru Korzeni nie dysponowałam pełnym spisem ludności Osin, napisałam wtedy: „ na przełomie wieków mieszkało w Osinach 20 rodzin. To bardzo niewiele." Odnaleziony ciąg dalszy spisu pozwala dopisać suplement o mieszkańcach tej miejscowości. Najbardziej rozrośniętą rodziną w Osinach byli Krzyczmonikowie. Nazwisko to (łącznie z panieńskimi) pojawia się w spisie 26 razy - w 14. domach. Po nich „szły" (jakby napisał Władysław Stanisław Reymont) Michalczyki (7 razy), Majory (5), Rajczyki, Szustry, Szymczyki (4) a dalej Makuchy, Kowaccy i Messyasze (3 razy). Rzeczą interesującą w tym spisie jest dużo większy niż w innych okolicznych miejscowościach „rozrzut" nazwisk i imion wskazujący na spory ruch ludności.





W 44. budynkach mieszkalnych znajdujemy 53 nazwiska (łącznie z nazwiskami panieńskimi kobiet). Poza wymienionymi wyżej odnotowujemy takie jak: Bazan, Bączek, Bednarek, Biczak, Borozek, Brodowski, Cesarz, Cybulski, Czajkowski, Dobosz, Drozd, Forc, Gil, Grudziński, Gryczman, Ibkowski, Jadowski, Jarząbek, Jabłoński, Kozak, Kozioł, Księżyk, Kubczyk, Magnuski, Nowacki, Ociepa, Polaczkiewicz, Przytulski, Pukiewicz, Radecki, Rak, Sitek, Szczęsny, Tomicki, Ujma, Wojtasiewicz, Ziembiński, Zubert. O ruchliwości mieszkańców Osin świadczy różnorodność miejscowości, z których mężczyźni brali sobie żony. Cztery razy powtarza się Poczesna, trzy razy Rudnik, dwa razy Zawisna, Jastrzębie i Kamienica Polska. Pozostałe miejscowości to: Łysice, Własna, Nowa Wieś, Mysłów, Borzyków, Cynków, Lgota, Zrębice, Bargły, Pustkowie Markowice, Wojsławice, Zawodzie. Wspomniana ruchliwość mieszkańców odbija się także w dużo większej gamie nadawnych imion. Jeśli chodzi o imiona żeńskie to, podobnie jak w sąsiednich miejscowościach, na pierwszym miejscu znajduje się Marianna (18), za nią Katarzyna (10). W dalszej kolejności (żadne nie uzyskuje przewagi): Salomea, Petronela, Agata, Agnieszka, dwie Scholastyki, Brygida, Julianna, Apolonia, Teofila, Wiktoria, Floren-tyna, Anastazja, dwie Zuzanny, Teresa, trzy Antoniny, dwie Magdaleny. Interesujące są imiona męskie; jak nigdzie w okolicy najwięcej jest Andrzejów, potem Marcinów i Piotrów.




Popularne w Kamienicy imiona Jan, Franciszek i Józef są tutaj rzadkie. W ich miejsce są za to: Balcer, Barnaba, Apolinary, Kajetan, Idzi, Jakub, Walenty, Maksymilian, Ra-fał, Kasper, Sebastian, Maciej, Stanisław, Tomasz, Łukasz, Wojciech. W spisie nie znajdujemy wiele dodatkowych informacji. W 1871 r. poszedł do wojska Andrzej Szymczyk (ur.1849), a w 1873 r. w wyniku losowania do 6. kau-. kaskiego batalionu wzięto Andrzeja Messyasza (ur. 1849), gdzie zmarł w 1875 r. Z kolei z wojska „za biletem żółtym" wrócił Wojciech Szuster. Ciekawa informacja znajduje się przy nazwisku Kajetan Tomicki - urodzony w 1826 r. w Prusach; „wydalił się z córkami". Na terenie Osin znajdowała się pod nr 41 „posada" leśna Wypalanki, w której mieszkał urodzony w Nowej Wsi Paweł Ociepa - strzelec lasów rządowych z żoną Apolonią Agatą z Pukiewiczów z Zawodzia. W czasie, gdy był robiony spis mieszkańcy Osin byli stosunkowo młodzi, niewielu zbliżyło się do osiemdziesiątki. Uwagę zwraca trzykrotnie zamężna Julianna z Bazanów (primo voto Major, secundo voto Łebek, tertio voto Mesjasz), urodzona w 1781 r. Ponieważ nie ma adnotacji o roku śmierci należy uznać, że miała ponad 100 lat. Najbardziej interesującym fragmentem spisu jest wydzielona „wieś przy kolei żelaznej": Składała się z siedmiu domów, które są numerowane od 10 do 16. Nie wiadomo gdzie stały i dlaczego właśnie tak je ponumerowano. Wiadomo natomiast, że były to domki dróżników kolejowych. Mieszkali w nich: dróżnik z Kłobucka Piotr Sękiewicz z żoną i stróż Wojciech Kaźmierczak z Cielętnik z żoną pochodzącą z Przystajni. W domku 11- Paweł Maszczyk z Żarek, dymisjonowany żołnierz i dróżnik z Masłońskich - Piotr Sikora. Pod 12 - najbardziej intrygująca postać - Nikita Skopin z guberni kijowskiej, prawosławny, ożeniony z Józefą z Cabanów z Poczesny. Razem z nim mieszkał dróżnik Stanisław Samuel z Żarek z żoną z Nakła. Pod 13 - Sylwester Klimek z żoną, pod 14 dróżnik Stanisław Wieczorek z Poraja z żoną Antoniną z Sapotów urodzoną w Jastrzębiu. Z Poraja pochodził dróżnik Jan Ordon mieszkający pod 15. I wreszcie pod 16 dróżnik z Sikorki Jakub Jureczko. Zapewne pozostałe domki dróżników stały w Poraju. Autor: Barbara Kaczkowska (Kraków)
Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr45 , R.: XIII, 2/2003

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r