Łączna liczba wyświetleń

piątek, 29 stycznia 2021

HISTORIA WARCAB W POCZESNEJ.

 HISTORIA WARCAB W POCZESNEJ.


Propagatorem warcaby 100 – polowych w Polsce był Stanisław Markowski założyciel Ludowego Klubu Sportowego „Grom Złota Dama Poczesna”. Był pierwszym organizatorem indywidualnych Mistrzostw Polski w warcabach 100 – polowych w Poraju koło Częstochowy (1977). Osobiste zaangażowanie, pasja, szkolenie dzieci, młodzieży i dorosłych zaowocowała coraz to większą liczbą osób, które osiągały w tym sporcie znaczące sukcesy. Z pewnością wśród nich znaleźli się mistrzowie Polski m.in.: Barbara Stolarczyk , Barbara Wąsińska, Ewa Minkina Schalley (która w 1997 r. podczas Mistrzostw Świata Kobiet została wicemistrzynią Świata i pierwszą arcymistrzynią międzynarodową), Iwona Stasiak (brązowa medalistka Mistrzostw Europy), Konrad Wachowski, Marcin Sobiegraj (reprezentant Polski w I Olimpiadzie Sportów Umysłowych odbywającej się w 2008 r. w Pekinie), Monika Pyrcz (mistrzyni i wicemistrzyni Europy), Kinga Aneta Pętlicka, Daniel Glin (mistrz Europy), czy Maksym Puchała. Zawodnicy ci wielokrotnie sięgali także po drużynowe mistrzostwa Polski. Sukcesy Jego wychowanków, szły w parze z sukcesami indywidualnymi. Stanisław Markowski jako senior wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza Polski w warcabach nauczycieli i pracowników oświaty. Trzeba przyznać, iż cechowały go również zdolności organizacyjne. To dzięki Jego inicjatywie Poczesna była „stolicą" polskich warcab.




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Stanisław Markowski. Z wykształcenia nauczyciel-matematyk. Od 1968 roku zajmował się propagowaniem gry w warcaby, początkowo klasyczne-64 polowe, a od 1973 roku w warcaby 100-polowe. Był przez wiele lat dyrektorem Gminnej Szkoły Zbiorczej w Pocześnie koło Częstochowy. Założył klub sportowy LKS „Złota Dama”- GROM Poczesna. Wychował wielu warcabistów. Jego to uczennica Ewa Minkina-Shalley została V-ce Mistrzynią Świata w warcabach 100-polowych w 1997 roku i pierwszą międzynarodową arcymistrzynią. Uczennice i uczniowie jego zdobywali tytuły mistrzowskie startując w Mistrzostwach Europy i Świata. Był pierwszym organizatorem Indywidualnych Mistrzostw Polski w warcabach 100-polowych w 1977 roku w Poraju k. Częstochowy i przez osiem lat organizował te mistrzostwa, które następnie odbywały się w obsadzie międzynarodowej.




Startowali w nich mistrzowie świata jak Anatolij Ganwarg, Wiaczesław Szczogolew, Wadim Wirny, Elena Michałowskaja, Elena Antszul, Olga Lewina i wiele innych światowych mistrzów i arcymistrzów. Grał też w tenisa stołowego. Był trenerem i instruktorem warcabowym sędzią klasy państwowej, a przede wszystkim zapalonym warcabistom. Interesując się warcabami nawiązywał wiele znajomości ze znanymi zagranicznymi zawodnikami i zapraszał ich na turnieje warcabowe. Posiadał bardzo dużą i cenną literaturę warcabową. Dużo pisał o warcabach, wydawał też szkoleniowe biuletyny warcabowe.




Przez wiele lat był Prezesem Polskiego Towarzystwa Warcabowego, a od 2005 r. v-ce Prezesem Polskiego Związku Warcabowego. Zainteresował się zawodnikami niewidomymi i słabo widzącymi nawiązał kontakt ze Stowarzyszeniem CROSS, gdzie był członkiem klubu ATUT Nysa. Jako trener zajmował się zawodnikami niewidomymi i słabo widzącymi, prowadził szkolenia i seminaria warcabowe, gdzie uczył i szkolił warcabistów a także prowadził indywidualne treningi z zawodniczkami. Pracując jako prezes Gminnej Spółdzielni we Wrzosowej cały swój wolny czas i urlopy poświęcał szkoleniu niewidomych i słabo widzących. Za swoją bezinteresowną i społeczną pracę odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej , Złotą odznaką Za Zasługi dla Sportu , Nagrodą Trenera Roku I stopnia. Zmarł 10 października 2010 roku. Źródło: http://historiawarcabstupolowych.blogspot.com/2013/11/historaia-warcab-w-poczesnejpropagatore.html http://www.podkarpacie-przemysl.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=451:wspomnienie-o-stanisawie-markowskim&catid=42:warcaby-stupolowe&Itemid=53

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r