Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 25 stycznia 2021

Moja babcia - Anna Dzięciołowa.

 Moja babcia - Anna Dzięciołowa.


Urodziła się 25 VII 1868 r. jako córka Mikołaja Przybyłki, kierownika szkoły w Strzemieszycach (brat jego był proboszczem w Irządzach) i Emilii z d. Czechówna.
W roku 1899 poślubiła Adolfa Dzięcioła, syna Piotra i Anny z d. Radkowicz, urodzonego w 1870 r. w Jadow - urzędnika (na fotografii poniżej siedzą: po lewej stronie - Adolf, po prawej - jego brat Józef).


Ślub odbył się na Jasnej Górze w Częstochowie. Pamiątką tego wydarzenia jest fotografia ślubna. Początkowo młodzi Dzięciołowie mieszkali w Grocholicach, gdzie urodził im się syn Mieczysław w 1900 r. i córka Irena w 1903 r.


W 1906 r. mieszkali w Kamienicy Polskiej w domu, który istnieje do dzisiaj, (przy ulicy Konopnickiej nr 215) na piętrze. Sąsiadami ich (też na piętrze) była rodzina żandarma rosyjskiego. W 1906 roku trwała na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego rewolucja. Ofiarą tej rewolucji stał się Adolf Dzięcioł. Zamachowcy, przez pomyłkę, zamiast żandarma - zastrzelili Adolfa Dzięcioła 11 lutego 1906 r.


Wdowa została z dwojgiem dzieci, a 22 czerwca urodził się Zenon, jako pogrobowiec (tzn. urodzony po śmierci ojca). Babcia kupiła maszynę „Singera" (do dzisiaj dobrze działa), nauczyła się szyć i w ten sposób zarabiała na życie. Jak wyglądała rodzina w 1916 roku widzi-my na fotografii. Anna Dzięcioł zmarła 20 maja 1949 r. w Częstochowie i jest pochowana na cmentarzu „Kule".
Autor: Olimpia Wolska-Czaplak Częstochowa. Zdjęcia ze zbiorów autorki. Źródło: Kwartalnik historyczny Kongregacji Genealogicznej ,,KORZENIE” nr 45, R. XIII, 2/2003

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r