(Ciąg dalszy).Działalność Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia w Kamienicy Polskiej.
Wspominaliśmy w Korzeniach (nr 20, 1/1997 str. 5) o działalności Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia w Kamienicy Polskiej w okresie międzywojennym.
Dorzucamy garść szczegółów wynotowanych z zeszytu będącego księgą kasową wspomnianego stowarzyszenia. Zeszyt zachował się w zbiorach Michaliny Kuśnierczyk, udostępnił go Korzeniom Marian Kidawa z Łodzi. Księga kasowa obejmująca lata 1936-1938 pozwala uzupełnić naszą wiedzę o społeczności Kamienicy tuż przed wybuchem wojny. Po lewej stronie zeszytu znajdują się nazwiska płacących składkę.
Po prawej stronie notowano rozchody. Kupowano przede wszystkim artykuły spożywcze dla najbardziej potrzebujących. Na ocalałych rachunkach odnajdujemy podpisy prowadzących wówczas działalność handlową: Leona Goldsztajna, Stowarzyszenie Spożywców „Pomoc" (podpis sprzedawczyni Marii Kidawowej), p. Szczerkowskiego, Tadeusza Łukaszuka, Marii Denke, L. Gładysza. Kartofle kupowano u p. Dzierżyka, mleko u G. Kidawowej. Stowarzyszenie prenumerowało pismo Zjednoczenie Katolickiego Związku Kobiet w Poznaniu. Sprawozdania z rocznej działalności wysyłane były do Krakowa.
Stowarzyszenie wpłacało na pomoc zimową dla bezrobotnych do komitetu gminnego, kupowało węgiel, ubrania, płaciło składkę szkolną za najbiedniejszych. Dwukrotnie opłacono furmana za „zawiezienie dzieci do lasu". Była więc to forma wycieczki.
Prezentujemy oryginalne rachunki z podpisami sprzedawców oraz reklamę past firmy „Erdalin". Na odwrocie druku reklamowego znajduje się rachunek za chleb i cukier z 12 maja 1938 r. z podpisem Leona Goldsztajna. Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr36, R XI , 1/2001r
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz