Zapomniana kompania Obrony Narodowej.
3 kompania ON „Kamienica Polska” wchodziła – obok 1kompanii „Koszęcin” i 2 kompani „Woźniki” - w skład batalionu ON „Lubliniec”. Batalion powstał w maju 1939 r., podlegał Okręgowi Korpusu nr 5, był pododdziałem Wojska Polskiego. Pod względem mobilizacji materiałowej należał do 74 pp w Lublińcu. Znalazł się w rejonie działania Armii „Kraków”, podporządkowany został taktycznie Krakowskiej Brygadzie Kawalerii. Dowódcą batalionu był major Franciszek Żak. Batalion ON "Lubliniec".
Batalion ON "Lubliniec" został sformowany w maju 1939 r. w składzie Sieradzkiej Brygady ON w oparciu o Obwód Przysposobienia Wojskowego nr 174. Jednostką gospodarczą batalionu był 74 pułk piechoty z Lublińca. Dowództwo batalionu ulokowano w Lublińcu, pododdziały specjalne i 1 kompania stacjonowała w Woźnikach, 2 kompania w Kosięcinie (Koszęcinie), a 3 kompania - w Kamienicy Polskiej. Dowódcą batalionu został mjr Franciszek Żak. 24 sierpnia żołnierze zajęli pozycje obronne w rejonie Koszęscina.
Tuż przed wybuchem wojny batalion został przydzielony do Krakowskiej Brygady Kawalerii ze składu Armii "Kraków". 1 września około godz. 8-9 batalion został wyparty z Koszęcina przez silne uderzenie czołgów z 2 Dywizji Lekkiej. Odwrót żołnierzy osłaniał II batalion 74 pp oraz pluton artylerii z 7 pal. Żołnierze wycofywali się w dwóch grupach - jedna z Koszęcina drogą przez las Lipowiec - Łazy - Babienicę, a druga z rejonu Koszęcin-Piasek skrajem lasu przez Prądy i dalej na Psary. 2 września rano żołnierze zbierali się w rejonie Ligoty Woźnickiej. Około godz. 9, ze względu na silny napór oddziałów 2 Dywizji Lekkiej na pozycje obronne, dowódca brygady, gen. Piasecki wydał rozkaz odwrotu w kierunku Zawiercia. Stan liczebny batalionu bardzo szybko topniał ze względu na długie, forsowne przemarsze oraz ciągły kontakt z nieprzyjacielem. Do Koniecpola dotarł mając liczebność kompanii. Tam został rozbity, a jego resztki przeprawiły się przez Wisłę.
Obsada personalna:
dowódca - mjr Franciszek Jan Żak
1 kompania ON "Koszęcin"
dowódca - por. Paweł Jan Turski
2 kompania ON "Woźniki"
dowódca - por. Albin Dąbrowski
3 kompania ON "Kamienica Polska"
dowódca - por. Karol Szostok
Ireneusz Cuglewski próbował odtworzyć listę żołnierzy ON, widnieją na niej następujący mieszkańcy gminy Kamienica Polska:
1 Nikodem Czarnecki
2 Kazimierz Chłądzyński
3 Stanisław Dojwa
4 Józef Fazan
5 Stanisław Górniak
6 Kazimierz Górniak
7 Henryk Hartman
8 Stefan Hazler
9 Teofil Huras
10 Leon Jadowski
11 Władysław Kapuściński
12 Leopold Karłowski
13 Franciszek Kidawa
14 Aleksander Kidawa
15 Stanisław Kierat
16 Roman Klar
17 Kazimierz Knapczyk
18 Eugeniusz Krajewski
Częstochowa, podchorążówka , Eugeniusz Krajewski 1 z prawej
19 Władysław Łagodziński
20 Jacenty Machura
21 Józef Mucha
22 Józef Nowotny
23 Antoni Polaczek
24 Teofil Polaczek
25 Bolesław Pusz
26 Władysław Puszczewicz
27 Longin Sędziwy
28 Walerian Sitek
29 Stanisław Szczerba
30 Jan Szczęsny
31 Józef Tyc
32 Józef Walenta
33 Zygmunt Wawrzyńczak
34 Teofil Wizner
Żródło: 3 kompania Obrony Narodowej "Kamienica Polska".
Archiwum "Korzeni".
Batalion ON "Lubliniec" http://www.obronanarodowa1939.pl/bataliony-on/batalion-on-lubliniec.html Krajewski Eugeniusz http://www.absolwenci.sieniu.czest.pl/index.php?show=art&which=155
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz