Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 1 czerwca 2021

Sachalin,

 Sachalin, nazwa miejscowa o charakterze zwyczajowym, żartobliwym, nawiązująca do nazwy wyspy na Oceanie Spokojnym we wschodniej Rosji. Zapożyczenie mogło mieć związek z upowszechnieniem wiedzy o warunkach egzystencji zesłańców na rosyjskim Sachalinie lub z relacjami żołnierzy wracającymi z wojny rosyjsko-japońskiej 1904–05. Nazwa odnosiła się do mało zagospodarowanego rejonu →Zawodzia na prawym brzegu Warty w rejonie traktu olsztyńskiego (w stronę Dąbia), gdzie na początku XX w. doszło do chaotycznej zabudowy, z czasem powstała kolonia mieszkaniowa, składająca się z domów o niskim standardzie. Kolonia ta należała w okresie międzywojennym do IX dzielnicy nazywanej dzielnicą Olsztyńską.


Chaotyczna zabudowa obejmowała w przybliżeniu rejon dzisiejszych ulic: Garbarskiej, Wąskiej, Ciepłej, Niecałej, Tymczasowej, Śliskiej, Ślepej, Spokojnej, Bratniej i Bystrej. Nazwa jest potwierdzona na planie miasta (odręcznym opracowanym przez → Jana Wróblewskiego) z 1915, opublikowanym w „Gońcu Częstochowskim”. W 1917 w tymże „Gońcu” znalazła się informacja o prośbie mieszkańców Sachalina o wybudowanie mostu na Warcie. Na planach administracyjnych miasta z okresu międzywojennego nazwa ta nie występuje. Funkcjonowała w pamięci dawnych mieszkańców, dziś prawie zapomniana.


„Goniec Częstochowski” 1915, nr 312, s. 5, 1917, nr 199, s. 3; – Spis dzielnic i ulic miasta Częstochowy (rękopis) z 1932 oraz kopia odręcznej mapy Częstochowy z 1915 w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: Andrzej Kuśnierczyk Żródło: https://encyklopedia.czestochowa.pl/hasla/sachalin https://fotopolska.eu/1691824,foto.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz