Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 7 czerwca 2021

Dobra Rządowe Ekonomia Poczesna

 Dobra Rządowe Ekonomia Poczesna

Dobra Rządowe Ekonomia Poczesna: folwark Adamów i Lepisz, wieś, folwark i karczma Poczesna, pustkowie Zawodzie, wsie Zawisna i Bargły, pustkowie Szymczyki, wieś Wanaty, pustkowie Rogaj vel Rogacz, kolonia Dębowiec składająca się z 9 kolonistów mających wieczyste dzierżawy, wieś Jamki, pustkowie Leśniaki z karczmą, wieś i folwark Osiny, pustkowia Kowackie i Wilki, wieś Zawada z karczmą i młynem wieczysto dzierżawnym, folwark Młynek, wieś Nierada, pustkowia: Całka, Kukuły, Mazury, Pilawka, wieś Łaziec z karczmą, pustkowie Szłudzic, wieś Wąsosz z młynem, pustkowie Borek, wieś i folwark Klepaczka wraz z młynem i karczmą, wieś Własna z młynem, wieś Starcza, pustkowia Zimna Woda i Badory, wieś i folwark Łysiec, folwark Rększowice wójtostwo, pustkowia Grzybów czyli Kozery, Kobyłka, wieś i folwark Hutki z karczmą, pustkowia Bugaj i Zdechlaki, wieś i folwark Konopiska wraz z dwiema karczmami, pustkowie Pająk z karczmą, pustkowie Kotara z karczmą, pustkowie Kijas z karczmą, pustkowia: Walaszczyk, Pietrzak, Pałysz, Wygoda, Kuźnica, wieś i folwark Mirów z karczmą, pustkowia: Kręciwilk, Królik, folwark Joachimów, wieś Kusięta z karczmą, wieś, folwark i wójtostwo Siedlec z karczmą, wsie: Brzyszów, Srocko, Małusy Małe z jednym młynem w wieczystej dzierżawie, folwark i miasto Mstów, folwark Staropole, wieś Wiercica z sołectwem, karczmą i młynem w wieczystej dzierżawie, wsie: Sygontka i Sieraków, folwark Karolina, wsie: Łuszczyn, Kusięta.

Dobrami rządowymi określano ówcześnie majątki państwowe.
W 1811 r. i w 1818 r. jako naddzierżawca Ekonomii Poczesna występuje Stanisław Ciszkowski (akta notariusza Leśniewskiego, sygn. 3, akt nr 34 z 1811 r.; akta notariusza Truszkowskiego, sygn. 2, akt nr 17 z 1818 r.).
W 1822 r. i w 1824 r. naddzierżawcą Ekonomii Poczesna jest Benedykt Lemański. W Poczesnej rodzą się bowiem dwaj jego synowie:
4.02.1822 r. o godzinie 1 po północy urodził się w Poczesnej w domu pod nr 1 Maksym Edward Lemański syn Benedykta Lemańskiego naddzierżawcy ekonomii poczeszyńskiej lat 37 we wsi Poczesnej zamieszkałego i jego żony Marianny Przeździeckiej lat 36. Świadkowie: Antoni Błeszyński lat 46 dziedzic dóbr Wrzosowa tamże zamieszkały i Kajetan Gasprowicz lat 35 aktuariusz zamieszkały w Poczesnej. (ASC Poczesna 16/1822)
3.11.1824 r. o godzinie 2 po północy urodził się w Poczesnej w domu pod nr 1 Wiktor Lemański syn Benedykta Lemańskiego naddzierżawcy Ekonomii Rządowej Poczesna lat 40 tamże zamieszkałego i jego żony Marianny Przeździeckiej lat 38. Świadkowie: urodzony Kajetan Gasprowicz aktuariusz Ekonomii Poczeszyńskiej lat 36 i urodzony Józef Szpotański pisarz prowentowy lat 25, obaj w Poczesnej zamieszkali. (ASC Poczesna 88/1824)
Benedykt Lemański 26 lipca 1830 r. zawarł kontrakt dzierżawy dóbr Kłobuck na okres 20 lat począwszy od 1 sierpnia 1830 r. z ich właścicielem Chrystianem Kurcyuszem hr. Haugwitz. 15 stycznia 1833 r. nabył te dobra od hr. Pawła Haugwitz - syna Chrystiana.
Stanisław Ciszkowski i Benedykt Lemański posiadali status naddzierżawców co sugeruje, że byli jeszcze dzierżawcy zapewne już pojedynczych majątków i folwarków.
Opr. Krzysztof Łągiewka
Źródło: http://www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/dyskusje-dot-artykulow/8802-ziemianstwo-z-okolic-czestochowy-1793-1945?start=150 https://www.georeferencer.com/maps/609408480250/view

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r