Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 7 czerwca 2021

Rynek Wieluński, Targ Wieluński

 Rynek Wieluński, Targ Wieluński – dawny plac targowy w dzielnicy → Częstochówka o wymiarach 260, 250, 120 i 90 m. W 1717 zbudowano tam drewniany dwukondygnacyjny ratusz (budowniczym był cieśla Szymon Olszacki), który spłonął w prawdopodobnie w 1750. Przed II wojną światową i po jej zakończeniu (do 1979) Rynek słynął z targów płodami rolnymi (co piątek i wtorek) i targów końskich (w każdy wtorek). Na placu znajdowała się drewniana karczma, gdzie opijano transakcje; rozebrano ją w czasie okupacji niemieckiej.


W karczmie tej zastrzelono funkcjonariusza Gestapo; w odwecie Niemcy rozstrzelali dziesięciu mieszkańców Częstochowy (z tyłu zabudowań na rogu ul. Łódzkiej i Rynku); po wojnie w miejscu zbrodni umieszczono tablicę pamiątkową. Na Rynku znajdują się ponadto figura św. Jana Nepomucena z XIX w. i → kościółek pw. Pana Jezusa Konającego z 1906, rozbudowany w 1925 (pierwotnie w tym miejscu znajdowała się kaplica i przytułek szpitalny dla pielgrzymów). Rynek otaczają niskie domy, przeważnie z XIX w. W czasie II wojny światowej rozebrano domy po wschodniej stronie placu (by zrobić miejsce dla nowej trasy – obecnie jest to początek al. Jana Pawła II) i zasypano strumień biegnący przez Rynek. Plac wyłożony był „kocimi łbami”, a pod koniec lat 70. położono na nim asfalt. Obecnie przez Rynek przebiega ruchliwa trasa z centrum Częstochowy w stronę Wielunia. Do 2018 na Rynku odbywały się giełdy staroci (w każdą trzecią sobotę miesiąca); pozostała część placu służy za parking, głównie dla pielgrzymów, oraz za postój taksówek.


Juliusz Braun, Częstochowa. Rozwój urbanistyczny i architektoniczny, Warszawa 1959, s. 49; – Spacerownik po Częstochowie, red. J. Skiba, [b.m.r.w.], s. 145, 146, 147; – Edward Szostak, Częstochówka. Moja Mała Ojczyzna, Częstochowa 2013, s. 33; – „Gazeta Częstochowska” 1968, nr 36, s. 5, dodatek „Nad Wartą” 1996, nr 5, s. 14; „Życie Częstochowy” 1959, nr 109, s. 6.

Autor: Paweł Michalski Źródło: https://encyklopedia.czestochowa.pl/hasla/rynek-wielunski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz