Eksponat tygodnia. Tablica pamiątkowa. Zbiory Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej.
Tablica z 1930 roku, ufundowana przez Ludność Kamienicy Polskiej w 10-tą rocznice „odparcia nawały moskiewskiej” ku czci poległych mieszkańców w 1920r. Została ona odnaleziona podczas modernizacji zabytkowego budynku, w którym dziś znajduje się muzeum. Podobna tablica znajduję się w kościele parafialnym w Kamienicy Polskiej . Opis uroczystość według ,,Gońca Częstochowskiego" nr268, 1928r poświęcenia tablicy w kościele. Bardzo ładnie wypadł obchód „Dziesięciolecia Niepodległości", którego urządzeniem zajął się specjalny komitet na czele z radą gminną przy współudziale przedstawicieli wszystkich organizacji tu tejszych. W sobotę po południu odbyło się dla dziatwy szkolnej bezpłatne przedstawienie w miejscowem kinie „Oaza", które, nawiasem mówiąc, od kilku tygodni istnieje w Kamienicy Polskiej. Wieczorem zaś zgromadziły się na rynku wszystkie organizacje oraz Władze gminna i policja, tudzież mnóstwo ludności. Przy świetle pochodni wyruszył przez , wieś capstrzyk na czele z orkiestrą Strażacką. Najpierw pochód udał się na koniec wsi w stronę Poraja, na to pamiętne miejsce, gdzie przed 10-ciu laty żegnano gromadkę ochotników udających się do wojska, skąd już nie wszyscy powrócili do wioski rodzinnej, albowiem kilku z nich poległo, jak ś. p. Zgrzeblak Kazimierz, Klar Ludwik i nieodżałowany Michalczyk Adam, inni znowu dotąd służą zawodowo w wojsku, jak st. sierż. Łebek Józef, sierż. Kapuściński Zenon i sierż. Kapuściński Władysław z 27 p. p., wreszcie pozostali z owej gromadki, jak Cianciara Zygmunt, Kapuściński Dominik i in., którzy zamieszkują nadal we wsi rodzinnej, uczestniczyli również w uroczystym pochodzie w dn. 10 listopada r. b.Po przemarszu przez całą wieś pochód powrócił na rynek, gdzie go rozwiązano. W niedzielę ub, o godz, 9-ej rano poszczególne organizacje udały się do kościoła na wspólne nabożeństwo, podczas którego miejscowy ks. proboszcz wygłosił nawskroś patriotyczne kazanie. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie wmurowanej w kościele tablicy pamiątkowej, którą ufundowała rada gminna ku uczczeniu pamięci poległych z całej gminy. Ceremonii poświęcenia dokonał miejscowy ks. proboszcz, przedtem jednak nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy przez członka rady gminnej p. dr. Kaz. Giedryka, poczem ukazała się zgromadzonym piękna tablica marmurowa z wyrytymi na niej nazwiskami poległych.
Na zakończenie ceremonii poświęcenia zaśpiewano „Boże, coś Polskę" i potem wszystkie organizacje ze sztandarami poczęły śpiesznie formować się do defilady, która rozpoczęła przez dziarską drużynę Straży Pożarnej, wypadła imponująco przed zebranym komitetem obchodu „Dziesięciolecia” - oraz tłumem ludności.
Podąć tu trzeba, że obok drużyny strażackiej, tudzież dużego oddziału Związku Strzeleckiego, szczególnie wyróżniał się w tym defilującym pochodzie tutejszy oddział K. O. S. „Victorii" częstochowskiej, którego sekcja kolarska pod kierownictwem p. St. Zalejskiego defilowała z pięknie udekorowanymi rowerami. —Gdy po defiladzie pochód zatrzymawszy się na rynku uformował się w czworobok, wtedy wystąpił z poród tłumu nauczyciel z Osin p. M. Charemza, który wygłosił do zgromadzonych obszerne przemówienie okolicznościowe, wyjaśniając w prostych słowach cel tak uroczystego obchodu, oraz wykazując również jakoby rachunek sumienia narodu naszego z minionego 10-lecia niepodległości, Prelegent zakończył swoje poważne, aczkolwiek przystępne dla wszystkich — przemówienie okrzykami na cześć Rzeczypospolitej Polskiej i Jej Prezydenta oraz na cześć Pierwszego Marszałka Odrodzonej Polski — Józefa Piłsudskiego. Wieczorem odbyła się w domu ludowym ogólna zabawa, która wśród nader serdecznego nastroju przeciagnęla się do póżnej nocy. Jot.
Źródło: Wzmianka ,,Goniec Częstochowski" nr268,1928r
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz