Łączna liczba wyświetleń

sobota, 21 stycznia 2023

Zespół folklorystyczny „Kamienica”. Wzmianka prasowa 2002r

 Zespół folklorystyczny „Kamienica”. Wzmianka prasowa 2002r


Kamienica Polska, wieś gminna przy trasie szybkiego ruchu, rozciąga się wzdłuż lewego dopływu Warty – Kamieniczki. Wieś o metryce średniowiecznej drugie narodziny odbyła w XIX wieku, kiedy to koloniści z monarchii austro-węgierskiej dokonali kolonizacji rozparcelowanego folwarku. Mieszkańcy wykazywali się zawsze dużą aktywnością. W XIX wieku powołali szkołę elementarną oraz wznieśli kościół parafialny. Zawsze istniała tu tradycja pewnej odrębności od okolicznych miejscowości. W 1970 r. działacz społeczny Tadeusz Sędziwy, pod patronatem Spółdzielni Pracy Tkaczy i Dziewiarzy (działającej tu od 1947 roku), założył zespół ludowy złożony z kapeli i dwunastoosobowego zespołu żeńskiego. Celem było zachowanie tradycji, co wyraziła pieśń powitalna w repertuarze zespołu:
Człowiek dotarł do księżyca
bada galaktyki,
Inne dziś są modne rytmy
tańca i muzyki.
My, choć postęp nam nie obcy
przy zasadzie trwamy,
że tradycja nie zginęła –
póki my śpiewamy.
Od początku istnienia zespół zaczął odnosić sukcesy. Spółdzielnia Pracy zabezpieczała potrzeby finansowe zespołu, wyposażając go w stroje ludowe oraz opłacając instruktorów. W pierwszym okresie zespół był prowadzony kolejno przez: Marię Sędziwą, Alojzego Kubickiego, Edwarda Gajdę, a konsultantem był Edward Mąkosza. Początkowo zespół ten uczestniczył w imprezach lokalnych, następnie wyjeżdżał na przeglądy i festiwale rejonowe i wojewódzkie. Dokonał również nagrania radiowego, transmitowanego 1 grudnia 1974 r. w cyklu „Wędrówki muzyczne po kraju”.
Po śmierci T. Sędziwego i przejściu pod patronat Gminnego Ośrodka Kultury nastąpiło zakłócenie w pracy zespołu. Pozbawiony kapeli, pod kierunkiem Ryszarda Strojca zespół od 1983 r. podjął nowe działania. W 1984 r. akompaniatorem został Grzegorz Ciejpa. Zespół na przeglądzie rejonowym w Myszkowie zajął I miejsce. Wkrótce miejsce R. Strojca zajął G. Ciejpa.


G. Ciejpa odbudował kapelę, w 1986 r. powołał grupę baletową, która uczestniczyła w występach zespołu w audycji telewizyjnej z okazji „Dnia Matki”. Następnie zespół zakwalifikował się do przeglądu krajowego w Kielcach, który wskutek zmian polityczno-gospodarczych w kraju nie odbył się.
Od 1990 r. zespół podjął akcję gromadzenia funduszy na zakup własnego autobusu. Zakupiony autobus począł zarabiać na przewożeniu dzieci do szkół oraz pracowników do ZBM w Osinach. Choreografem zespołu został Jan Kubica, a od połowy 1990 roku małżeństwo Jana i Zofii Czechlewskich z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół koncertował na licznych imprezach prestiżowych w regionie częstochowskim, a także na występach w Austrii, Czechach, Danii, Grecji, Hiszpanii i w Niemczech. Poza tym zaspół prowadził działalność gospodarczą – kawiarnia, piwiarnia i usługi przewozowe.
Pod koniec lat 90-tych minionego stulecia zespół uczestniczył w nagraniu programu „Na ludową nutę”. Zaprezentował program nawiązujący do tradycji tkackich w Kamienicy Polskiej. Następnie brał udział w Krajowym Konkursie Kultury w Częstochowie (21 kwietnia 1997). Obecny wówczas Minister Kultury i Sztuki Z. Potkański uhonorował zespół nagrodą pieniężną w wysokości 6 tysięcy zł.
W końcu lipca 1997 roku zespół gościł w Grecji prezentując folklor polski. W następnym roku „Kamienica” gościła w Hiszpanii. W V Festiwalu Zespołów Ludowych i Folklorystycznych, jaki odbył się w Częstochowie, zajęła I miejsce w kategorii Zespołów Pieśni i Tańca. Zespół Folklorystyczny „Kamienica” jest jednym z nielicznych działających w regionie częstochowskim, które udatnie prezentują lokalny folklor (kulturę ludową). W swoim programie zaprezentował pełnospektaklowe widowisko pt. „Wesele częstochowskie”. Swoimi występami uświetniła wiele imprez organizowanych w Częstochowie, w tym ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, Dni Częstochowy oraz imprezy okolicznościowe.

Autor: BOGDAN SNOCH Źródło; Gazeta Częstochowska, 0555 / NR 25 / 2002-06-27
Foto: http://ikamienica.pl/galeria/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r