TESTAMENT STANISŁAWA BLACHNICKIEGO
Dokument został sporządzony w Szpitalu przy ul. Pannu Maryi w Częstochowie ( Aleja Najświętszej Maryi Panny) 17 marca 1859 r. Stanisław Blachnicki przebywał w szpitalu na kuracji, na jego prośbę przybył do szpitala rejent Ignacy Budrewicz. Świadkami testamentu byli: Antoni Młynarski, organista, Antoni Gorczyński, Walenty Donajski (wszyscy z Częstochowy) oraz Józef Mastalerz z Kamienicy Polskiej. Blachnicki zeznał, że od 11 lat jest mężem Barbary z Gayslerów i spłodził z nią dwóch synów: Antoniego (w 1859 miał 8 lat) oraz Jana (w 1859 miał roczek), którzy byli jedynymi sukcesorami.
We wsi Zawada posiadał „pobudynki na gruncie roli rządowej czynszowej”, którą obsiewał wraz z bratem Wojciechem. Rola ma osiemnaście morgów. Stanisław ocenił wartośc swego majątku an na 3500 złp. , czył się jednak pokrzywdzony przy podziale majątku po rodzicach i wytoczył proces przed trybunałem kaliskim. Sprawę miała prowadzić żona oraz Michał Bednarczyk. Na opiekunów swoich małoletnich synów wyznaczył żonę oraz Pawła Kapuścińskiego. Siostrą Stanisława była Małgorzata Blachnicka zamężna Chłąd (żona Stanisława), której winien był kwotę 474 złp. . W dyspozycji ostatniej woli Blachnicki zapisał dzieciom dwie części i część trzecią żonie Barbarze. Na koszta pogrzebu przeznaczył narzędzia kowalskie, wóz kuty i krowę.
Kuracja Blachnickiego powiodła się, albowiem nie zakończył życia w szpitalu. Przeżył swoją żonę Barbarę, córkę Franciszka Gajzlera i Marii z Nowaków. W księgach Kamienicy Polskiej jest adnotacja, że wyprowadził się gminy Lisiniec w 1848 r. ak
Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr116, R XXXI , 1/2021
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz