Łączna liczba wyświetleń

sobota, 28 stycznia 2023

Święto Morza" w Kamienicy-Polskiej, 1933r

 Święto Morza" w Kamienicy-Polskiej, 1933r

Zgodnie z programem , ustalonym na zebraniu komitetu uczczenia „Swięta Morza*, w ubiegły czwartek na placu przedszkolnym zebrały się następujące instytucje i organizacje miejscowe: Straż Pożarna ze sztandarem, dzieci szkolne ze sztandarem, Związek Strzelecki żeński i męski ze sztandarem, Stowarzyszenie Młodzieży żeńskiej i męskiej, Zw. Pracy Obywatelskiej Kobiet, Koło Gospodyń, Klub Sportowy i duża ilość osób niestowarzyszonych,—skąd udano się na czele z orkiestrą pod batutą p. Zajberta do kościoła na nabożeństwo, odprawione w intencji morza polskiego.

Po powrocie na plac przedszkolny organizacje wraz z tłumem publiczności wysłuchały w skupieniu przemówienia, wygłoszonego przez kierównika szkoły p. R. Czekalskiego. Prelegent opisał barwnie dzieje Pomorza, wykazał historyczną przynależność tej odwiecznej dzielnicy do Polski, wyjaśnił znaczenie dnia czwartkowego wskazując że „Święto Morza” jest odpowiedzią na żałobno-czarne sztandary powiewające u zachodniego sąsiada. W zakończeniu zgłosił przyjęcie rezolucji, w której zebrani w liczbie około 900 osób uchwalają: bronić przed zakusami wroga ziemi pomorskiej, popierać prace idące w kierunku ufundowania marynarki wojennej, popierać Ligę Morską i Koionjalną, w usiłowaniach swych dążyć do zupełnej realizacji wspomnianych celów. Rezolucja przyjęta była burzą oklasków. Następnie jedna z członkiń Zw. Strzeleckiego wypowiedziała okolicznościowy wiersz „Polskie Morze”, poczem zebrani zgodnym chórem odśpiewali „Rotę” Konopnickiej. Kamienica-Polska przybrała wygląd świąteczny przez udekorowanie domów flagami o barwach narodowych, jak również emblematami Ligi Morskiej i Kolonjalnej. Widz

Źródło: Słowo Częstochowskie : dziennik polityczny, społeczny i literacki, poświęcony sprawom miasta Częstochowy i powiatu. R.3, nr 149 (4 lipca 1933)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r