Historia powstania Pomnika Wdzięczności w Kamienicy Polskie.
Historia powstania Pomnika Wdzięczności w Kamienicy Polskiej. Zarząd Koła ZBOWiD w Kamienicy Polskiej postanowił uczcić pamięć poległych żołnierzy, którzy zginęli w Kampanii Wrześniowej w 1939 roku, ludzi cywilnych zamordowanych w różny sposób przez hitlerowskich Niemców, uczcić pamięć Poległych Partyzantów oraz pierwszych konspiratorów zbrojnego podziemia rozstrzelanych wyrokiem sądu wojennego niemieckiego, uczcić pamięć ofiar obozów koncentracyjnych.
Wiosną 1957 roku na zebraniu ogólnym ZBOWiD zaproponowano projekt budowy Pomnika Wdzięczności na terenie Kamienicy Polskiej. Wtedy wybrano komitet budowy, tegoż Pomnika. Przewodniczącym został Jerzy Wajlis ówczesny kierownik Fabryki Tektury ,, Klepaczka", sekretarzem Skowroński Stanisław. Wiele trudności napotkano z wybraniem miejsca pod budowę tego obiektu. Wreszcie Gmina udostępniła część własnościowego placu w środku wsi. Pomnik Wdzięczności miał być symbolem krwawych przeżyć mieszkańców Kamienicy Polskiej w czasie 5-letni okupacji oraz ozdobą placu szkolnego bowiem tu przewidywano budowę Szkoły Podstawowej. Do tego nie doszło. Projektantem Pomnika Wdzięczności był wspomniany już Jerzy Wajlis.
Praca zarządu ZBOWiD jak i Komitetu Budowy była bardzo mozolna. Chodziło o zebranie gotówki od społeczeństwa i Zakładów Pracy na zakup materiału i wykonania Pomnika. Zwięzieniem kamienia do fundamentów, żwiru i wykonaniem podstawy pod obelisk zajęli się członkowie ZBOWiDu i ofiarnie mieszkańcy Kamienicy Polskiej. Płynęły składki dobrowolne od wszystkich zbowidowców, mieszkańców Kamienicy Polskiej, Starczy, Zawady, Huty Starej. W tych miejscowościach urządzono zabawy dochodowe. Z pomocą pieniężną i materialną przyszły Zakłady Pracy, wszystkie kopalnie z okolic Kamienicy Polskiej, Fabryka Tektury ,,Klepaczka", ,, Huta Bieruta" w Częstochowie, Fabryka ,,Częstochowianka", ,,Spółdzielnia Tkaczy i Dziewiarzy” w Kamienicy Polskiej, Cepelia ,,Zawada", Gminna Spółdzielnia w Kamienicy Polskiej, Straży Ogniowa w Kamienicy Polskiej.
Zebrano samej gotówki 53 783 zł i z tym przystąpiono do realizacji pomnika. Gotowe elementy to znaczy kamień piaskowiec przygotował zakład kamieniarski w Kielcach, ,,Orzeł" na cokole zestał wykonany przez Hutę Bieruta w Częstochowie. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Wdzięczności przy udziale Władz Państwowych, Partyjnych, ZBOWiDu, Pluton wojska z Częstochowy, młodzieży szkolnej, przedstawicieli zakładów pracy, społeczeństwa nastąpiło 27-go lipca 1958 roku o godzinie 10:45.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz