Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 26 listopada 2020

Z archiwum Eugenii Kuśnierczyk.

 Z archiwum Eugenii Kuśnierczyk.


Na okładce jednego z wielu zeszytów zaprowadzonych przez Eugenię Kuśnierczyk, znajduje się zeszyt z adnotacją: „Grupa charytatywna". Na pierwszej stronie czytamy: Dnia 28.02.1990 w (środę popielcową) została założona przez ks. proboszcza Józefa Bednarza grupa charytatywna. Zebranie założycielskie odbyło się w salce katechetycznej o godz. 10.00. Na liście przybyłych znajdowały się nazwiska 31 osób. Osobno odnotowane zostały panie seniorki: Bronisława Fazan, Michalina Kuśnierczyk, Alicja Goldsztajn, Maria Paruzel, Bemadeta Chłądzyńska, Maria Brzozowska i Natalia Sklarczyk. Oto zaprotokołowany ręką Eugenii Kuśnierczyk przebieg zebrania.



,,Ks. proboszcz przywitał zebrane panie, omówił zasady pracy charytatywnej czyli dobrej woli w niesieniu pomocy bliźnim, by widzieć potrzeby osób starszych, ubogich i dzieci. Grupa charytatywna obejmuje swoim zasięgiem całą parafię. Ma za zadanie wspieranie i niesienie pomocy chorym, umożliwienie im wzięcia udziału w rekolekcjach parafialnych i zjeździe chorych w dekanacie, zapewnienie im dojazdu, udzielać pomocy w mieszkaniu chorego, w czasie świąt kościelnych i przyjmowania księdza. Ponadto dbać o estetykę w kościele, tj. kwiaty przy oltarzu." Drugie zebranie odbyło się 9.09. 1990 r. pod hasłem „chrześcijańska miłość bliźniego", omawiana byłam. in. kwestia zbierania odzieży dla najbardziej potrzebujących. 26 .11.1990 r. odbyło się trzecie zebranie - z udziałem pracownicy opieki społecznej Urzędu Gminy w Kamienicy Polskiej Małgorzaty Zgrzeblak.



Sporządzona została lista osób starszych o niskich emeryturach i osób mieszkających samotnie: w Kamienicy Polskiej 34 osoby, 7 osób w Wanatach i 6 w Romanowie. Imienna lista dołączona została na osobnych kartkach. W zeszycie brak dalszych zapisów. W „Korzeniach" omawiana była działalność Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia w Kamienicy Polskiej w latach 1937 — 39, jedną z najbardziej aktywnych osób tegoż stowarzyszenia była Michalina Kuśnierczyk. Grupa charytatywna w jakimś sensie stanowiła kontynuację międzywojennej działalności, p. Michalina znajdowała się w 1990 r. wśród seniorek grupy.


Uroczystość Bożego Ciała. Lata 90-te. Udostępniła p. Ewa Ostopinko (Krzechka)


Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr83 , R XXII , 4/2012r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Tkacz" sprzedany na licytacji. 1932r