Łączna liczba wyświetleń

sobota, 28 listopada 2020

Złota epoka czynów społecznych.

 Złota epoka czynów społecznych.


„Czyn społeczny” to lansowana przez PRL-owskie władze na wzór radzieckich „subotników” forma aktywności społecznej, polegająca na podejmowaniu przez różne grupy społeczne lub zawodowe bądź mieszkańców poszczególnych miejscowości nieodpłatnych i wykonywanych poza zakresem obowiązków służbowych prac fizycznych (takich jak przygotowywanie placów zabaw i terenów rekreacyjnych, układanie chodników i deptaków, sadzenie drzew, a nawet budowa szkół lub innych obiektów użyteczności publicznej), mających służyć poprawie warunków życia lokalnej społeczności.


Czyn społeczny (Gierkówka ) koniec lat 70-tych




Do oficjalnego języka PRL-u pojęcie „czyn społeczny” weszło w połowie lat 50., kiedy to w ramach ostrożnej „liberalizacji” życia publicznego Prezydium Rady Ministrów podjęło 17 grudnia 1955 roku Uchwałę w sprawie czynów społecznych oraz pomocy Państwa w ich organizowaniu i przeprowadzaniu. W rzeczywistości jednak na ograniczoną skalę czyny takie, pod nazwą „prace społeczne”, organizowano już w drugiej połowie lat 40.


Czyn społeczny. Materiał na rozbudowe remizy OSP Kamienica Polska. Koniec lat 70-tych.




Gorącymi zwolennikami czynów społecznych okazali się po Październiku ’56 przedstawiciele ekipy gomułkowskiej, toteż 20 września 1960 roku Rada Ministrów, w dużym stopniu pod wpływem doświadczeń uzyskanych w ramach tak zwanego „eksperymentu sądeckiego”, podjęła kolejną uchwałę w sprawie tej formy aktywności społecznej, znacznie podnosząc jej znaczenie. Lata 60. i 70. stanowiły „złotą epokę” czynów społecznych. Szybko się jednak okazało, że ta szlachetna i potrzebna idea, ze swej natury wybitnie apolityczna, jest coraz częściej nadużywana przez komunistów, usiłujących przedstawiać czyny społeczne jako manifestację poparcia dla centralnych lub lokalnych władz partyjnych.


Budowa budynku Urzędu Gminy .Uczestnicy czynu podają elementy na strop.1974r.




Urząd Gminy.Widok budynku w budowie 1974r




Plac budowy budynku szkoły SP2 w Kamienicy Polskiej .Rok 1977/78.Foto Kroniki LO w Kamienicy Polskiej .




W nowym roku szkolnym 1979/80 został oddany budynek szkoły SP2 w Kamienicy Polskiej.




Młodzież i grono nauczycielskie wita członka KCPZPR , I sekretarza KWPZPR Józefa Grygla i wojewode częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego. 1979r .Foto kroniki Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej.




1 maja 1977r



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r