Poczesna. Parafie włączone w 1818 r. do diecezji kujawsko-kaliskiej z diecezji krakowskiej, poznańskiej iwrocławskie. Sama wieś Poczesna stanowiła własność królewską i należała do starostwa olsztyńskiego, ale nie wiadomo, do jakiej parafii, bo z przyczyn niewiadomych nie ma o wsi żadnej wzmianki u Jana Długosza, spisującego uposażenie Kościoła w diecezji krakowskiej. Możliwe, iż należała do parafii w Częstochowie albo parafii Zrębice. Jest to też jedna z młodszych parafii, bowiem była erygowana dopiero w 1606 r. przez biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego, wydzielającego część z parafii Zrębice, a część z parafii Koziegłowy. Ale stać się tak mogło, ponieważ w tymże roku dzierżawca dóbr klucza olsztyńskiego, Jan z Cieszyna Ocieski, zbudował we wsi Poczesna kościół drewniany, zdaje się, że modrzewiowy, pw. św. Jana Chrzciciela, dając tym samym możność władzy kościelnej utworzenia nowej parafii.
Pewnie ta świątynia swoją wielkością nie wystarczała wiernym, bowiem w 1719 r. zastała powiększona staraniem ówczesnego proboszcza Antoniego Lechowicza, a kosztem dzierżawcy dóbr, Wiklińskiego. Znacznie powiększony kościół został konsekrowany w 1746 r. przez sufragana krakowskiego Michała Kunickiego, a w 1786 r. odnowiony i przyozdobiony50. Od 1818 r. parafia znalazła się w zaborze rosyjskim i diecezji kujawsko-kaliskiej. Z parafii Poczesna bierze początek parafia w Kamienicy Polskiej. Sama wieś pierwszy raz została wspomniana przez Jana Długosza i zaliczona do parafii w Koziegłowach51, a potem w parafii Poczesna. Kiedy przybywało mieszkańców tej wsi, w związku z rozwojem tkactwa, a potem kopalni rudy żelaza, zapragnęli oni mieć u siebie kościół i własnym sumptem wznieśli w latach 1869–1870 świątynię pw. św. Michała Archanioła, przy której biskup włocławski, Wincenty Chościak Popiel, już w 1869 r. erygował nową parafię, wyłonioną z parafii Poczesna, składającą się ze wsi Kamienica Polska i Zawada52. Od 1925 r. parafia Poczesna i parafia Kamienica Polska należą do diecezji częstochowskiej53.
Autor: Witold Kujawski. Źródło: Parafie włączone w 1818 r. do diecezji kujawsko-kaliskiej z diecezji krakowskiej, poznańskiej i wrocławskiej, Studia Włocławskie 17, 361-382
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz