Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 9 stycznia 2023

O rudach żelaznych na ziemiach b. Królestwa Kongresowego. Odczyt wygłoszony przez inż. górn. Stanisława Kontkiewicza (syna) w dniu 13 kwietnia na zebraniu Koła w Dąbrowie Górniczej (frag.) Część5. Obszar Będzińsko-Olkuski.

 O rudach żelaznych na ziemiach b. Królestwa Kongresowego. Odczyt wygłoszony przez inż. górn. Stanisława Kontkiewicza (syna) w dniu 13 kwietnia na zebraniu Koła w Dąbrowie Górniczej (frag.)

Część5. Obszar Będzińsko-Olkuski.

Rudy żelazne obszaru Będzińsko-Olkuskiego należą przeważnie do piętra wapienia muszlowego. W powiecie Będzińskim tworzą one dwie grupy, jedną mniejszą pomiędzy Rogoźnikiem, Wojkowicami i rzeką Brynicą, gdzie zajmują przestrzeń 9 klm8.: drugą większą pomiędzy Siewierzem, Siemonią i Sączowem około 80 klm2. Rudy te zalegają bardzo nieregularnie : tworzą one nieforemne gniazda w wyżłobieniach wapienia muszlowego (podstawowego). Gniazda te mają przeważnie postać stożków wywróconych dnem do góry, głębokość ich wynosi 5 do 30 mtr. Czasami stożki są wydłużone lecz wąskie i przyjmują kształt żył, w innych wypadkach są szerokie i płaskie, tworząc złoża w rodzaju pokładów. Rudą żelazną jest tu limonit, który tworzy bryły różnej wielkości (ruda kamiasta) i ochra. Ruda jest przeważnie zmieszana z brunatną gliną. Częstą domieszką jest galman (bardzo niepożądany w procesie wielkopiecowym). Zawartość żelaza wynosi 30 — 37 %. Podobne rudy występują także w powiecie Olkuskim w okolicach Krzykawki, Bolesławia i Okradzionowa. W powiecie Będzińskim w okolicach Pińczyc i Myszkowa występują w niewielkich ilościach żelaziaki brunatne w najwyższem piętrze tryasu (kajprze), które dawniej przetapiano w wielkim piecu w Mijaczowie pod Myszkowem.
Źródło: CZASOPISMO GÓRNICZO-HUTNICZE Zeszyt VI. Warszawa — Kraków, Czerwiec 1919. Rok IV.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz