Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 22 lutego 2021

Kołaczkowscy. Nota genealogiczna.

 Kołaczkowscy. Nota genealogiczna.

Kołaczkowskich herbu Abdank spotykamy w wielu polskich herbarzach. To stary ród wielkopolski, wywodzący się z Kołaczkowic w powiecie kościańskim; w XV wieku pisali się z Konar. Z tego pnia wywodzą się Skarbkowie, Konarscy, Iraccy i Golejowscy. Kołaczkowscy mieliw swym rodzie senatorów; Przemysław był kasztelanem konarskim w 1550 r., Mikołaj kasztelanem krzywińskim w 1631 r., Hieronim (zrn.1746 r.) kasztelanem śremskim w 1738 r. (wcześniej podczaszym kaliskim i sędzią ziemskim wschowskim, Adam podkomorzym kaliskim w 1735 r. i pułkownikiem wojsk polskich. Jak pisze w swym Herbarzu szlachty polskiej Seweryn hr. Uruski (t.V11, Warszawa 1910, s.106-108) Andrzej Kołaczkowski, dworzanin książąt Ostrogskich napisał dzieło o sztuce wojennej (De re militari), a jego dwaj synowie, Andrzej i Aleksander byli „ludźmi rycerskimi".



Mikołaj Kołaczkowski był w 1616 r. burgrabią krakowskim, sprawował opiekę nad królewiczem Władysławem. Stanisław Kołaczkowski, proboszcz kaliski i kanonik gnieźnieński był sekretarzem króla Zygmunta III, towarzyszył królewiczowi Władysławowi w podróży do Moskwy. Kasper Niesiecki w swym herbarzu (t5, Lipsk 1840, s.157-158) wspomina ponadto Łukasza Kołaczkowskiego, pisarza grodzkiego gnieźnieńskiego z początku XVIII w. oraz braci Jędrzeja, jezuitę (zm. w Gdańsku w 1708 r.) oraz Adama, zakonnika w Jarosławiu. Po Jakubie Kołaczkowskim, dziedzicu dóbr Marzęcice (w woj. sieradzkim) pozostali: Bogumił (dziedzic wsi Góra w woj. płockim), Aleksander (dziedzic Głuchowa w woj. kaliskim), Ludwik (dziedzic Bronowa w pow. kaliskim) i Feliks. Klemensa Kołaczkowskiego (syna Ignacego i Józefy z Grudzińskich h. Grzymała ur. w 1793 r.) Seweryn Uruski nazywa „dzielnym wojownikiem" z czasów księstwa warszawskiego. To pułkownik inżynierii w 1830 r., generał brygady w 1831 r., dyrektor szkoły aplikacyjnej wojskowej w Warszawie w 1824 r., żonaty z Michaliną Kościelską (zapewne herbu Ogończyk). Starszy brat Klemensa, Adam Kołaczkowski zmarł w Dreźnie w 1804 r. Pozostawił po sobie pamiętnik.




W Giecznie koło Zgierza znajduje się nagrobek Wacława Habdank-Kołaczkowskiego 1852-1918. Tadeusz Kołaczkowski był dziedzicem dóbr Kiedrzyn i Miedżno pod Częstochową (zm. w 1867 r.) - żonaty z Ludwiką Rudzką. Jedna z córek, Józefina, została żoną Teodora Chądzyńskiego (zapewne herbu Junosza). Z Chądzyńskich z Chądzyna w woj. płockim pochodził m.in. Feliks Chądzyński, właściciel Nowej Wsi k. Częstochowy, zapewne tożsamy z geometrą, Feliksem Chądzyńskim, który w 1826 r. wymierzył Aleje w Częstochowie, a wcześniej - w 1818 r. podzielił dobra Kamienica Polska i sporządził mapę, której druk rozpoczynamy w bieżącym numerze Korzeni. Feliks Kołaczkowski wylegitymowany został ze szlachectwa w Królestwie Polskim w 1843 r., Feliks Chądzyński w 1839 r. W Małopolsce znani są Kołaczkowscy herbu Janina (Kołaczkowice w parafii Janina, w drodze z Chmielnika do Stopnicy). Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (t.4, Warszawa 1883, s.269-270) wymienia kilka miejscowości o nazwie Kołaczkowice (m.in. w parafii Miedźno pod Częstochową) i Kołaczkowo w Ciechanowskiem. W pow. pyzdrskim notowani są Kołaczkowscy herbu Sokola. Za gniazdo wielkopolskiej rodziny wydawcy słownika uznają Kołaczkowice w dekanacie jutrosińskim, gdzie znajduje się grób familijny. Szczegółową genaologię Kołaczkowskich spod Częstochowy można ustalić badając zgromadzone w Archiwum Metropolitalnym w Częstochowie akta parafialne.



W czasie kwerend w częstochowskim Archiwum Państwowym natknąłem się w aktach na Kołaczkowskich właścicieli Skrzydłowa za Mstowem, nie wiadomo jednak, czy to linia wielkopolska, czy małopolska. Nowa Encyklopedia Powszechna PWN wymienia trzech Kołaczkowskich: Juliana (1837-1889), inżyniera kolejnictwa, autora prac z zakresu sztuki i rzemiosła, Jerzego (ur. 1907) dyrygenta oraz Juliana (1887-1940) prof. UJ, historyka literatury. Dzięki Slownikowi nazwisk współcześnie w Polsce używanych sporządzonego przez Kazimierza Rymuta na podstawie danych PESEL (stan na rok 1994) można dowiedzieć się, ile osób używa współcześnie nazwiska Kołaczkowski - z rozbiciem na województwa (wg podziału administracyjnego sprzed 1998 r.).
Autor: Andrzej Kuśnierczyk Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr45 , R XIII , 2/2003r http://www.kolaczkowscy.pl/2016/11/korzenie-rodziny-koaczkowskich.html http://stronyrodzinne.5v.pl/piltz/Kolaczkowscy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r