Łączna liczba wyświetleń

piątek, 26 lutego 2021

Organiści w tle 150 lat parafii w Kamienicy Polskiej . Historia.

 Organiści w tle 150 lat parafii w Kamienicy Polskiej . Historia.

W małych kościółkach. Rano i wieczorem. W tygodniu i w weekendy i wszelkie kościelne święta. I to po kilka razy dziennie… Zawsze na posterunku i w pełnej gotowości. O kim mowa? Organista nie ma łatwej pracy. Prawie zawsze, z wyjątkiem choroby czy urlopu, musi być dyspozycyjny. Samo słowo — organista — pochodzi od greckiego „organoedos”, czyli jest to osoba, która gra na instrumencie, czyli na narzędziu muzycznym. W wiekach średnich przez organistę rozumiano tego, który pisze utwory muzyczne, więc kompozytora. Organista należał wtedy do muzyków twórczych w przeciwieństwie do grajków, skrzypków, fletnistów i innych instrumentalistów. Z czasem, gdy wzrastała liczba organów w kościołach, organiści pełnili oprócz gry organowej funkcję nauczycieli muzyki i przy nich gromadziła się młodzież ucząca się muzyki kościelnej. Szczególnie we Francji, w wieku XVII, wokół organistów tworzyły się centra kultury i wychowania muzycznego, np. przy katedrze Notre Damę w Paryżu (G. Mizgalski).



Organistom stawiano wielkie wymagania od samego początku. Według łacińskiego określenia organista ma być człowiekiem ze wszech miar zacnym, wyróżniającym się pod każdym względem, cieszącym się dobrymi obyczajami i doświadczonym pod względem sztuki organistowskiej. Abp Julian Nowowiejski, dzisiaj błogosławiony męczennik, pisał, że organista, ponieważ ma przewodniczyć śpiewom ludu i być często „tłumaczem” uczuć zgromadzonych w świątyni wiernych przed Bogiem, powinien być człowiekiem pobożnym, przykładnym i zamiłowanym w wypełnianiu swoich obowiązków. Oczywiście powinien mieć odpowiednie zdolności i takież przygotowanie (Encyklopedia Kościelna). Od dawna podkreślano, że organista „ma używać instrumentu umiejętnie, zwłaszcza, gdy akompaniuje przy śpiewie, a więc nie za głośno ma grać, by nie głuszyć śpiewu, ale też i nie za cicho, tak żeby nie było go słychać (...)
Jeśli chodzi o organistów w Parafi Kamienica Polska z informacji pozyskanych : Najdłużej piastującym stanowisko organisty był Józef Przygoda



Organista p. Józef Przygoda. Foto lata 30-te. Archiwum Kwartalnika ,,Korzenie" . Organista Józef Przygoda był synem Wojciecha i Wiktorii z domu Kawa. Ur. się 17 lipca 1904 w Częstochowie. Jego żoną była Joanna Tomaszewska - pochodziła zapewne z Wielunia, bowiem tam urodziła się (24 lipca 1870) jej matka - Anna Kotas (córką Jana Kotasa i Katarzyny ze Stukieckich). Pierwszym jej mężem Anny z Kotasów był niejaki Łubczyk( brak imienia). Dane z księgi ludności Kamienicy Polskiej trzeba je zweryfikować aktami metrykalnymi. Józef i Joanna Przygodowie mieli dwoje dzieci: syna Janusza ur. 26 stycznia 1932 i córkę Eufemię ur. 13 VI 1935. (Urodzeni w Kamienicy Polskiej). Poprzednie miejsce zamieszkania Przygodów: Częstochowa , ul. Stawowa 7/8. Z przedwojennej numeracji wynika, ze mieszkali w domu p.Hermanów (wtedy nr 99) - to budynek naprzeciw krzyża i klonu na zakręcie przed kościołem. Po wojnie tzn. po 1956r mieli już organistówkę.

W 30-leciu pracy kapłańskiej ks . Józefa Bednarza kolejno organistami byli to obejmo: Feliks Krawczyk ( do 1993 roku) Krzysztof Szymaniec Adam Sikorski ( do 2006 )
Andrzej Powroźnik (2006)
Włodzimierz Żyłka (2006-2013) Karol Cierpiał ( 2013- nadal )
Informacje ogólne : W Kamienica Polskiej odkąd istnieje parafia powstawały chóry : za Feliksa Krawczyka istniał chór żeński , w którego skład wchodziły mieszkanki Kamienicy Polskiej , Zawady i Romanowa . Chór działał dość długi czas .



Chór parafialny przed kościołem w Kamienicy Polskiej.1975r.Foto do rozpoznania.Udostępnił p.Zbigniew Leszczyński



Chór parafialny .Występy w Kamienicy Polskiej.1970r. Foto do rozpoznania.Udostępnił p.Zbigniew Leszczyński

Organiści w parafii starali wprowadzać różne formy uświetnienia różnych świąt i uroczystości kościelnych . Adam Sikorski , który działał w parafii dość długi okres - organizował udział instrumentalistów . Słynne pasterki , w których udział brali m. in. Magdalena Muchla , pan Mader itd . Swój talent rozwijał Rafał Pszczółkowski , który śpiewał psalmy responsoryjne. Adam Sikorski wprowadził pewną nowość w kształt liturgii.



Kamienica Polska .Uroczystość Bożego Ciała. Koniec lat 90-tych. Z albumu p. Polaczek

Kolejni organiści działali krótko . Po 8 latach służby Pana Włodzimierza Żyłki , rolę organisty w parafii przejął Karol Cierpiał . To za jego urzędowania wprowadzono do liturgii nowe pieśni , organizowane są koncerty - jednym z nich w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku , kiedy w naszej parafii stacjonowali obywatele z Francji.



Rezurekcje w Parafii św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej .27.03.2016r



Chórek i Karol Cierpiał . 2018r

Koncert za którego kształt odpowiedzialny był urzędujący obecnie organista , zebrał wiele pochwał . Uczestniczący w nim Goście i Parafianie mogli usłyszeć wiele nowych pieśni wykonanych w różnych językach świata : niemiecki , angielski i francuski. Karol Cierpiał założył scholę Deo Gratias , który działa od 2018 roku . Schola pod jego kierunkiem zdobyła tytuł LAUREATA XV Regionalnego Konkursu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Koziegłówkach .



Grupa ,, Deo Gratias" pod kierunkiem Karola Cierpiała

Uświetnia najważniejsze uroczystości religijne , bierze czynny udział w niedzielnych mszach , tworząc niepowtarzalną oprawę muzyczną. Schola kierowana jest z wielkim zaangażowaniem . Zajęcia odbywają się w każdą sobotę . https://www.facebook.com/akordeon1234/videos/2394899330592063/ W ten sposób Kościół tętni życiem . W dniach 16-17 sierpnia 2019 odbyły się warsztaty organizowane przez Karola Cierpiała dla scholi w ramach 150.lecia kościoła i parafii . Warsztaty muzyczne prowadzone były przez p. Katarzynę Słowińską oraz Karolinę Morzyk. Źródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/organista.html
Informacje oraz zdjęcia: Karol Cierpiał Informacje o organiście Józefie Przygodzie z kwartalnika. "Korzenie".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Tkacz" sprzedany na licytacji. 1932r