Łączna liczba wyświetleń

piątek, 12 lutego 2021

Starsza siostra Poraja.

 Starsza siostra Poraja.



W XVI i XVII w. nad Kamieniczką pracowały kuźnice z piecami do wytopu żelaza z rud zalegających na polach Kamienicy. Jeden piec pracował na tzw. Szwambergu (Szwainberg). Mieszkał tam i pracował kuźnik (górnik i hutnik), którego zwano Ogonek. Po koniec XVIII wieku, w latach 1780 - 1790, jeden z rodziny Ogonków osiedlił się w lesie zwanym Chojny (obecnie: między ul. 3 Maja a ul. Piłsudskiego).





Zbudował chatę pod rozłożystą lipą, a wokół zabudowania gospodarcze. Trudnił się pozyskiwaniem węgla drzewnego z dębiny dla pieca hutniczego na Szwambergu. Lasy należały do dóbr żareckich, własności pana hrabiego Męcińskiego herbu Poraj. W księgach parafialnych w Przybynowie został zapisany jako Ogonek, ale później po rosyjsku jako XBOCTEK, co przetłumaczono na polski jako Chwastek. U tegoż Chwastka-Ogonka z jego córką Anną Emilią ożenił się przybyły z Kromołowa Jan Korombel.




Mieli siedmioro dzieci: sześciu synów i jedną córkę Marię. Syn Wojciech miał syna Ignaca i córkę Magdalenę. Ignac miał córkę Mariannę, z którą w 1929 ożenił się Ogonek z Kamienicy Polskiej, kierownik robót górniczych. Pracował w kopalniach Jastrzębia, Konopisk i Blachowni. Z tego wynika, że Kamienica Polska to starsza siostra brata Poraja. Niemal co trzecia rodzina w Poraja ma swe korzenie w Kamienicy Polskiej.


Autor: Konrad Maszczyk (Poraj) Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr96, R.: XXVI, 1/2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Tkacz" sprzedany na licytacji. 1932r