Łączna liczba wyświetleń

środa, 17 lutego 2021

Jungowie z Rakowa. Aleksander Jung

 Jungowie z Rakowa. Aleksander Jung.

Syn Antoniego i Anny z Nowaków - Aleksandr Jung urodził się w Kamienicy Polskiej 14 czerwca 1858 r. Osiadł we wsi Raków należącej w XIX w. do gminy Huta Stara. Raków związany był „od zawsze" z rozległym majątkiem Błeszno. Ostatnią szlachecką właścicielką Błeszna była Ewa z Kiełczewskich Jeziorkowska secundo voto Skorupkowa. Sprzedała majątek żydowskiej rodzinie Rozenbaumów. W okresie międzywojennym właścicielem majątku jest Izrael Rozenbaum. Najstarsi mieszkańcy Błeszna pamiętają dobrze członków tej rodziny. Na temat bogactwa Aleksandra Junga opowiadano różne legendy. Pan Alek Ujma z Błeszna słyszał w dzieciństwie opowieści o złocie, które ktoś przywiózł z Rosji i które dostało się Jungom. Roman Sitkowski, także rodem z Błeszna słyszał legendę o kasie z czasów powstania styczniowego. Fakt wzbogacenia się jakiejś rodziny niejako standardowo tłu-maczono sobie znalezionym skarbem.




W cesarstwie rosyjskim bogactwo miało dźwięk złotych imperiałów. Z jednej strony zazdrość, a z drugiej fantazja — tak można skomentować to społeczno-psychologiczne zjawisko. Bezsprzecznie Aleksander Jung należał do tych ludzi, którym się powiodło. Pokaźny kawałek ziemi odkupiony od Rozenbaumów w rejonie Rakowa z czasem miejscowa i okoliczna ludność nazywała „Aleksandrówką". Do tej pory nazwa ta figuruje na mapach, Ziemie Aleksandra Junga sięgały aż po Podbucze. Część Podbucza została przeznaczona na cmentarz dla parafii św. Józefa na Rakowie. Jednym z ofiarodawców był właśnie Aleksander Jung. Żona Aleksandra Junga pochodziła z Hajnrychów. Była córką Józefa i Marianny z Binkowskich. Doczekali się czterech córek i trzech synów. Kolejno ro-dzili się: Apolonia (1890), Józefa (1892), Weronika Janina (1893), Jan Aleksander (1896), Julia (1897), Bonifacy Bolesław (1902) i Mieczysław Józef (1906). Okazały nagrobek Jungów znajduje się na rakowskim cmentarzu św. Józefa. Pan Alek Ujma, emerytowany pracownik huty „Częstochowa", działacz harcerski, społecznik i krajoznawca zabiega o wpisanie nagrobka Katarzyny i Aleksandra Jungów do rejestru zabytków.



ALEKSANDER JUNG
Pierwszy raz nazwisko Aleksandra Junga pojawia się w Rakowie około 1908 roku, kiedy to mieszkańcy Rakowa, Dąbia i Błeszna wystąpili z inicjatywą utworzenia tu samodzielnej parafii rzymsko-katolickiej. („Goniec Częstochowski" nr 67 z dnia 8 marca 1908 r.) W 1910 roku nowo mianowany proboszcz ks. Lucjan Nawrocki zakupił 3 morgi (1,68 ha) gruntu od właściciela folwarku Błeszno - Izaaka Rosenbauma. Ziemię zapisano w księdze hipotecznej w Piotrkowie Trybunalskim na nazwiska: księdza L. Nawrockiego, Aleksandra Jaroszewicza, Jana Jachulskiego, Aleksandra Junga, Ludwika Trochimowskiego i Aleksandra Bączyńskiego. Cmentarz ogrodzono i poświęcono, a w późniejszych latach przepisano na własność parafii. (Tadeusz Malarski, Kazimierz Franusiak, Iwo Mandrysz, Dzieje parafii świętego Józefa Częstochowa -Raków (s. 40) .




W 1914 roku w Rakowie rozwinięto działalność dobroczynną, tworząc Towarzystwo Dobroczynne dla Chrześcijan oraz miejscowy komitet dobroczynno-ściowo-żywnościowy, gdzie obok dyrektora huty Karola Dichmana, proboszcza księdza L. Nawrockiego i wójta gminy, Małka, zasiadał Aleksander Jung.(akta gminy Wrzosowa) W 1915 roku wybrano Aleksandra Junga jako ławnika sądowego (akta gminy Wrzosowa). Jeszcze przed I wojną światową Aleksander Jung wynajmował pomieszczenia dla szkoły wiejskiej w swej kamienicy u zbiegu dzisiejszych ulic S. Okrzei i B. Limanowskiego. W 1916 roku zgodnie z sugestiami władz niemieckich powołano w lipcu społeczny zarząd szkoły publicznej w Rakowie, gdzie zasiadał między innymi i Aleksander Jung (akta gminy Wrzosowa w Archiwum Państwowym w Częstochowie - sygn. 867 — sprawy szkolne). W 1918 roku Aleksander Jung posiadał 14-morgowe gospodarstwo.rolne; Walerian Ficenes 8 mórg. (Akta gminy Wrzosowa w Archiwum Państwowym w Częstochowie- sygn. 884 i 885)
Autor: Roman Sitkowski (Częstochowa)
Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr65, R XVIII , 2/2008r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Tkacz" sprzedany na licytacji. 1932r