Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 15 lutego 2021

Tektonika okolic Kamienicy Polskiej.

 Tektonika okolic Kamienicy Polskiej.

Prezentujemy szkic tektóniczny obejmujący obszar między Koziegłowa-mi na południu a ujściem Kamieniczki do Warty na północy. Pokłady rudy żelaza (syderyty) znajdują się w iłach jury 'brunatnej. Na polach Kamienicy przebiega granica między piaskowcami (charakterystyczny żwir Romanowskiej Góry, Podlesia, Kapuścińskiej Góry) a iłami obniżenia Warty. Na prawym brzegu Warty w rejonie Skrobaczowizny i Choronia znajdują się wapienie oksfordzkie i skaliste, (w pejzażu: kuesta jurajska).




Szkic tektoniczny nie wyjaśnia kwestii przebiegu dawnego koryta Kamie-niczki w rejonie ujścia do Warty, acz wskazuje na możliwość przesunięcia. Kwestię tę wyjaśniłoby dostatecznie zdjęcie lotnicze lub satelitarne. Na tym odcinku koryto zmieniała także kapry-śna Warta, co potwierdzają dokumenty źródłowe (np. publikacja Zdzisława Nogi „Osadnictwo i stosunki własnościowe w księstwie siewierskim" w książce „Siewierz. Czeladź. Koziegłowy." Katowice 1994, s. 171). Dokument wydany przez Władysława Jagiełłę dla Krystyna Koziegłowskiego w 1433 r. wyraźnie mówi o prowadzonej w tym rejonie gospodarce rybnej i istnieniu stawów. Wiemy, że prowadzona była także działalność kuźnicza: w rejonie „Kle-paczki" i rejonie starej remizy OSP. Do wyjaśnienia pozostaje także kwestia pochodzenia stawu młyńskiego przy dawnej posesji Bielobradków (potem Jungów). Zazwyczaj młyn powstawał przy dawnym stawie kuźniczym. Pamiętajmy, że koloniści osiedlili się w czasie, gdy działalność kuźników należała już do historii.







Natomiast kopanie rudy metodą szy-bikową, które pozostawiło w pejzażu charakterystyczne hałdy, to działalność stosunkowo późna, XIX i XX-wieczna. Cmentarz grzebalny powstał także późno w stosunku do dziejów ósadnictwa na tym terenie. Tej nekropolii wypadnie poświęcić w ,,Korzeniach" nieco więcej miejsca. Dzięki informacjom mieszkańców udało się ustalić przebieg dawnej drogi prowadzącej na cmentarz. Będziemy szukać potwierdzenia w dokumentacji. Wniosek z przemyśleń wysuwa się sam: naprawdę bardzo mało wiemy o dawnej Kamienicy. Pomimo dotychczasowych wysiłków badawczych nie możemy nadal odpowiedzieć na podstawowe pytanie: jak wyglądał przestrzenny układ osady przed wiekami (między XV a początkiem XIX w.), jak wyglądały poszczególne etapy akcji osadniczej i gdzie koncentrowała się działalność: hutnicza. Być może dopiero przyszłe pokolenia, w wyniku prowadzonych prac ziemnych, natkną się na pozostałości zabudowań dworskich i folwarcznych. Być może dowiedzą się także, gdzie znajdowały się piece i fryszerki. Bo z kuźniczej działalności słynęła Kamienica w ciągu trzech stuleci. Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr32, R.: X, 1/2000r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r