Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 23 lutego 2021

SPŁYW KAJAKÓW

 SPŁYW KAJAKÓW

Po rewolucji październikowej w Rosji inteligencja polska z terenów ZSRR uciekała do Polski. Tak też na terenie Poraja przy ul. Kościelnej zamieszkał pan Daniłło, który pracował jako nauczyciel w Poraju i Jastrzębiu. W latach trzydziestych ubiegłego wieku były modne spływy kajakowe. Powstała nawet piosenka „Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal...” z filmu o tej tematyce.



Rzeka Kamieniczka .Kajaki .Pierwsza z lewej p.Maria Krzechka .Lata 30-te . Foto do rozpoznania .Z albumu p.Zygmunta Krzechkiego.Zbiory Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej.

Nauczyciel Daniłło zorganizował taki spływ kajakowy z Poraja do Gdyni. Spływ odbywał się rzeką Wartą przez granicę z Niemcami, do Noteci, znów przez granicę polską-niemiecką do kanału Bydgoskiego, z kanału do Brdy, dalej do Wisły. Na Wiśle, w okolicach Pruszcza Gdańskiego przez granicę Wolnego Miasta Gdańsk, dalej Martwą Wisłą do Westerplatte, wybrzeżem Bałtyku do granicy …............. w Kamiennym Potoku, wybrzeżem do Gdyni. Powrót pociągiem, magistralą węglową do Herb Nowych, pieszo do Herb Starych i pociągiem do Stradomia, pieszo do Częstochowy i pociągiem do Poraja.





Zdjęcie zrobione w 1935 roku podczas stacjonowania w Kamienicy Polskiej jednostki wojskowej z Mogilan. Kajaki. Z albumu p.Teresy Swiby.

Opisuję ten spływ dlatego, że dzisiaj (24 maja 2017 r.) pokazano w telewizji spływ pontonami z silnikiem z miejscowości Milin koło Kątów Wrocławskich rzeką Bystrzycą do Odry i Odra do Szczecina, jako wielki wyczyn sportowy. Uważam, że spływ kajakowy porajan był większy. Wspomnę, że taka wycieczka odbyła się również w latach trzydziestych z Kamienicy Polskiej do Poraja i z powrotem. Obecnie często odbywają się spływy wartą z Mstowa do innych miejscowości nad Wartą, opisywana w folderze „Północna Jura”.



Rzeka Kamieniczka .Kajaki p.Zdzisława Goldsztajn..Lata 30-te .Z albumu p.Jadwigi Lipeckiej -Wielgomas. Udostępniła p.Grażyna Filipczyk.(Zbiory Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej)


Autor: Konrad Maszczyk (Poraj) Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr104 , R XXVIII , 1/2018r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r