Łączna liczba wyświetleń

piątek, 12 lutego 2021

OSP RUDNIK WIELKI. Rys historyczny.

 OSP RUDNIK WIELKI. Rys historyczny.


Historia naszej jednostki rozpoczyna się w okresie powojennym, dokładnie w 1956 r. Jedną z przyczyn zawiązania jednostki OSP Rudnik Wielki była konieczność przeciwdziałania licznym pożarom domostw o zabudowie drewnianej w sołectwie oraz często występujące pożary lasów państwowych i prywatnych. Postanowiono więc powołać w Rudniku Wielkim Ochotniczą Straż Pożarną. Sprawami organizacyjnymi zajął się druh Władysław Chwist i druh Tadeusz Masłoń.







Dnia 25 maja 1956 r. zostało zwołane zebranie założycielskie, organizacyjne w sposób formalny powołujące do życia naszą jednostkę. Postanowiono że Prezesem zostanie Kazimierz Jędrzejewski, I naczelnikiem Tadeusz Masłoń, zaś sekretarzem Zygmunt Walentek. Gospodarzem jednostki został Władysław Chwist. W tym momencie należy wymienić pozostałych druhów założycieli dzięki którym powstała nasza jednostka: Stanisław Ścigała, Edward Rogacz, Bronisław Sitek, Walerian Sitek, Roman Walentek, Stanisław Nowak, Tadeusz Maciejewski, Tadeusz Ścigała, Jerzy Gorzelak, Maksymilian Gorzelak, Lucjan Majorczyk, Józef Nalewajka, Kazimierz Grzyb, Eugeniusz Bajor i Józef Gorzelak.







Przed nowym Zarządem OSP Rudnik Wielki powstały pierwsze problemy dotyczące pomieszczeń. Za zgodą Gromadzkiej Rady Narodowej otrzymano drewniany barak wraz z działką do ćwiczeń. Własnymi siłami wyremontowano pomieszczenie. Sukcesywnie dzięki ogromnemu wysiłkowi pozyskiwano sprzęt i umundurowanie. Pierwszym sprzętem gaśniczym była sikawka ręczna oraz dwa węże tłoczne otrzymane od jednostki z Osin. Przez kolejne lata funkcjonowania jednostki pozyskiwano kolejny sprzęt. Nie zapominano o szkoleniach strażaków.






W roku 1958 r. dokonano poświęcenia sprzętu, który był wtedy w posiadaniu jednostki przez ks. Turlejskiego. Przez lata funkcjonowania naszej jednostki zmieniali się kolejne Zarządy OSP. Kolejnym Naczelnikiem OSP Rudnik Wielki byli: Kazimierz Wywiał, Tadeusz Mader, Jan Nowak, Lech Nowak i Stanisław Jeziorowski, podczas którego kadencji powstały pierwsze plany budowy nowej strażnicy i zakupiono pierwsze materiały budowlane ( 2 tys. pustaków).







Lecz dopiero kolejne lata okazały się przełomowe dla naszej jednostkim, kiedy prezesem zostałó druh Stanisław Kot, a naczelnikiem druh Jan Maciągowski.


Budowa nowej remizy trwała 3 lata, wiele prac wykonano społecznie. Uwieńczenie tego wysiłku nastąpiło 25 września 1983 r., kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie remizy połączone
z obchodami 25-lecia naszej jednostki. Przez kolejne lata dzięki wysiłkom kolejnych zarządów poprawiano, modernizowano naszą remizę. I tak w 1988 r. oddano do użycia zaplecze
i dobudowano część sali.










W nowej remizie pojawiał się nowy sprzęt: w 1985 r. Żuk, a w 1997 r. jelcz 317 z zabudową przekazany do eksploatacji 14.03.1997 r. W 2001 r. na zebraniu sprawozdawczo- wyborczym naszej jednostki wybrani zostali Prezes druh Grzegorz Chwist oraz Naczelnik druh Andrzej Skóra. Jest to kolejny dobry okres rozwoju naszej jednostki, gdyż w 2001 r. wykonano generalny remont remizy (ubikacje), zaś w 2003 r. kuchni.


Kolejne sukcesy naszej jednostki to zakup to 11.12.2003 r. lekkiego samochodu strażackiego typu Gazela, 2010 r. wykonanie cenralnego ogrzewania garażu. W 2015 odnowiono elewację zewnętrzną obiektu oraz wymieniono część ogrodzenia. W październiku 2015 r. wymieniono wóz bojowy na ciężki samochód gaśniczy Jelcz 442 po karosacji.






W historii naszej jednostki wymieniali się ludzie, lecz wszystkich tych strażaków kiedyś
i dzisiaj łączy troska o mienie strażackie i ta ogromna chęć niesienia pomocy innym. Zmieniła się remiza, przybywało sprzętu lecz te wartości były i są niezmienne. Dzisiejsza jednostka to 59 druhów, 3 drużyny strażackie w tym 2 drużyny młodzieżowe. Jednostka stale szkoli się bojowo
i przez lata odnosiła sukcesy w Gminnych Zawodach Sportowo- Pożarniczych. Uwieńczeniem tych sukcesów jest I miejsce drużyny męskiej, oraz kobiecej zdobyte w Powiatowych Zawodach Sportowo- Pożarniczych, które odbyły się w Konopiskach 17 września 2016 r.


Dnia 13 maja 2017 r. druhowie OSP w Rudniku Wielkim świętowali 60-lecie powstania jednostki, połączone a wręczeniem sztandaru. W uroczystościach wiele znakomitych osobistości, m.in. Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP, a jednocześnie Starosta Powiatu druh Krzysztof Smela, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kubat, przedstawiciel KM PSP w Częstochowie bryg. Janusz Będoch.






W dniu 2.09. 2017 r. odbyły się zawody gminne. Wszystkie drużyny z Rudnika Wielkiego zajęły I miejsca. Dnia 16.09.2017 r. na stadionie lekkoatletycznym w Konopiskach odbyły się zawody powiatowe OSP o puchar Komendanta PSP Częstochowa. Drużyny OSP Rudnik Wielki zajęły miejsca: - Seniorzy I miejsce – nagroda agregad prądotwórczy; - Seniorki I miejsce – nagroda parasolki dla zawodniczek; -MDP „dziewczyny”- IV miejsce; - MDP „chłopcy”- IV miejsce.


W dniu 16.06.2018 r. odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze
w Konopiskach. W zawodach tych udział brały dwie nasze drużyny: męska kat.A i żeńska kat.C. Drużyna męska zajęła II miejsce, drużyna żeńska 12 miejsce. Dnia 25.08.2018 r. odbyły zawody gminne w Zawiśnie, w których udział brały cztery nasze drużyny i wszystkie zajęły I miejsca.
W miesiącu wrześniu 2018 r. w Blachowni odbyły się zawody powiatowe o puchar Starosty. Seniorzy i seniorki zajęły I miejsca, chłopcy II miejsce, dziewczyny V miejsce. Nagrody za
I miejsce 2x radiostacja, drużyna młodzieżowa 2x kaska.
Opracował: dh Grzegorz Chwist . Foto arch.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r