Łączna liczba wyświetleń

środa, 14 października 2020

Historia Lokalna. MIESZKAŃCY GMINY BARGŁY

 Gmina Bargły istniała bardzo krótko: w latach 1867 – 1876. W jej skład wchodziły wsie: Poczesna, Bargły, Dębowiec, Wanaty, Osiny, Zawisna i Zawada. Jej siedziba znajdowała się w Poczesnej. Wcześniej Bargły należały do zlikwidowanej (na skutek carskiego ukazu o urządzaniu gmin wiejskich z marca 1864 r.) gminy Poczesna. W roku 1876 gmina Bargły została połączona z gminą Kamienica Polska i to Kamienica Polska stała się siedzibą obu gmin. Historycy i genealodzy szukający informacji o Bargłach muszą udać się do Archiwum Państwowego w Częstochowie i przeglądać zasoby trzech wspomnianych gmin. Wśród 24 jednostek gminy Bargły (zespół nr 682) znajdują się dzienniki korespondencji z lat 1871 – 1786, dokumenty dotyczące dozoru kościelnego (głównie rozporządzenia), wydanych świadectw, majoratu Poczesna oraz korespondencja w sprawie handlu rzemiosła. I właśnie ta ostatnia jednostka (oznaczona sygnaturą 13) zainteresowała nas najbardziej. Pośród pism od i do naczelnika powiatu znajdują się listy osób posiadających tzw. konsensy (wykupione pozwolenia) na prowadzenie działalności przemysłowej, rzemieślniczej i kupieckiej. Znajdujemy na niej właściciela młyna w Zawadzie – Marcina Sitka, Augusta Hakla, który prowadził cząstkowy szynk (sprzedaż) soli a jednocześnie szynk trunków, Tomasza Jasińskiego prowadzącego szynk trunków (w Dębowcu, Osinach, Zawadzie, Wanatach, Bargłach, Zawisnej, Zawadzie, Poczesnej i Całce), Jana Blachnickiego z Zawady, Izraela Cytermana, rzeźnika z Poczesnej, Franciszka Ćwilonga, właściciela browaru w Poczesnej, Adama Secówkę, szynkarza trunków w Dębowcu i Jakuba Kotkowskiego, szewca.

Na liście osób posiadających konsensy w roku 1865 znajdowali się trzej tkacze: Jan Holeczek, Józef Prudzic i Tomasz Hladzik. W dokumencie wójta gminy Kistelskiego, który sporządził w 1859 r. wykaz fabrykantów, rękodzielników i rzemieślników kryły się cenne informacje. W wykazie znajdują się: Franciszek Corn i Piotr Kołodziejczyk (Poczesna), Piotr Barneth i Józef Prudzic (Zawisna), Jan Ciejpa, Jan Holeczek i Konstanty Cianciara (Zawada). Konstanty Cianciara (w dokumencie figuruje jako Czanczara) przeniósł się do Zawady z Kamienicy Polskiej, w 1863 r. złożył w gminie Poczesna deklarację, że będzie na 3 warsztatach produkować perkaliki, kartony i drelichy. Największą jednak niespodzianką były lakowe pieczęcie tkaczy (tzw. cechy fabrykanów), którymi zobowiązani byli cechować swe bawełniane produkty. Godłem tkaczy było czółenko. W wykazie tkaczy z 1873 r. znajdują się: Piotr Kołodziejczyk, Franciszek Szyja i Franciszek Olszewski (z Poczesnej), Jan Neninger, Franciszek Neninger, Jan Hładzik, Jan Ciejpa, Józef Holeczek, Franciszek Holeczek, Józef Nowotny, Franciszek Burkiet (wszyscy z Zawady). Ważną informację o młynie w Zawadzie odnajdujemy w wyjaśnieniu Marcina Sitka. Młyn nadany był Kazimierzowi Wawrzyńczakowi 6 grudnia 1752 r. przez króla Augusta III. W 1857 r. od swego teścia Feliksa Wawrzyńczaka młyn odkupił autor wyjaśnienia wspomniany Marcin Sitek. Wiadomość dla genealogów: księgi ludności wsi Bargły znajdują się w zasobie gminy Poczesna.
Autor : Andrzej Kuśnierczyk Źródło: Kwartalnik historyczny Kongregacji Genealogicznej ,,KORZENIE” nr 107, R. XXVIII, 4/2018r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r