Występuje w Krakowie (14 osób), w Rudniku Małym w gminie Starcza (11 osób) i sąsiednim Rudniku Wielkim w gminie Kamienica Polska (6 osób), łącznie 17 osób, co daje pierwsze miejsce na liście krajowej. Do tego należy dodać jeszcze Łęczną w Lubelskiem - 9 osób, Kwaśniów Górny k. Olkusza - 7 oraz dwie miejscowości na Górnym Śląsku: sąsiadujące z Rudnikiem Małym Kamieńskie Młyny - 6 i miasteczko Woźniki - 6. W obszarze między Woźnikami a Rudnikiem Wielkim mamy więc 29 osób, co pozwala tu lokować„matecznik” Burkietów.
Z historycznego punktu widzenia przepływ nazwiska z Krakowa do Rudnika Wielkiego i Małego (a także w stronę przeciwną) jest uzasadniony. Obie wsie należały w XVIII w. do Akademii Krakowskiej, znajdowały się ponadto na terytorium biskupiego księstwa siewierskiego.
W 1990 w Polsce w bazie PESEL odnotowano 81 osób o nazwisku Burkiet, z czego 25 mieszkało na terenie ówczesnego woj. częstochowskiego.
Nazwiska zbliżone do formy Burkiet w Polsce: Burkiciak (80) Burkieciak (13), Burkiert (4) i Burkietowicz (42). Ta ostatnia forma występuje w Odolanowie nad Baryczą (w pow. ostrowskim).
Autor: Andrzej Bohdan
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz