Kamienicka Nekropolia.
Poszukujący swych korzeni młody mieszkaniec Częstochowy, student historii, próbował na cmentarzu w Kamienicy Polskiej odszukać tablice nagrobne przodków. Choć cmentarz nie wydaje się aż tak duży, trzeba poświęcić naprawdę wiele godzin, by odnaleźć poszukiwane nazwisko. Nawet mieszkańcy Kamienicy Polskiej nie potrafią pomóc w poszukiwaniach. Znamy miejsca pochówku swych najbliższych i groby znajdujące się w pobliżu, w zasięgu wzroku, gdy zapalamy znicze - niekiedy tylko raz w roku, niekiedy jeszcze rzadziej. O cmentarzu jako swoistej „mapie pamięci wsi" niewiele potrafimy przyjezdnemu powiedzieć. Doświadczyłem tego na własnej skórze oprowadzając po głównych alejach adepta historii. Przydałby się plan cmentarza i spis nagrobków.
Korzenie rzuciły onegdaj pomysł, by młodzież gimnazjalna, w ramach ścieżki edukacyjnej, dokumentację taką, w porozumieniu z proboszczem, sporządziła. A czas nagli, bardzo jest niełaskawy dla wielu stałych mogił. Zabytków sztuki kamieniarskiej, z której słyną stare nekropolie, u nas niewiele i dlatego dbać trzeba o istniejące pojedyncze egzemplarze. Nie wiadomo, która płyta nagrobna na ka-mienickim cmentarzu jest najstarsza. Napisy nagrobne są najbardziej przemawiającym do wyobraźni dokumentem przemijania. Bezpowrotnie zniknęły żeliwne krzyże i tablice, stylizowane łańcuchy. Zlikwidowano grobowce - krypty, zapewne w obawie przed profanowaniem szczątków. Warto otoczyć opiekę wszystkie stare mogiły, na których można wypatrzeć jeszcze nazwiska nierozerwalnie związane z dziejami wsi. Gdzie nie gdzie na nagrobkach widać jeszcze medaliony.
Wystarczy się rozejrzeć. Nauczycielskie małżeństwo Kieratów,Wacława z Mesjaszów i jej mąż Stanisław, Kołaczkowscy, Litarscy, Goldsztajnowie, Piltzowie, Ratmanowie. Nagrobek niezapomnianego proboszcza ks. Stanisława Dudy. Tragicznie zmarły Stefan Rogacz, absolwent wydziału prawa. Niepowtarzalne osoby, niepowtarzalne twarze. Jedyny obelisk z czerwonego piaskowca -nagrobek Kapuścińskich. Obok nekropolia Bielobradków świadcząca o silnych więziach rodzinnych. Wiele imion i nazwisk. Pojedyncze groby. Przybywa mogił w nowej, części cmentarza. Kamienicka nekropolia. Łańcuch pokoleń. Genealogiczna lista nazwisk. Często odchodzących bezpowrotnie w przeszłość. Epitafia czasu. Napisy na trumiennych tablicach i nagrobkach. Daty. Kombinacje cyfr. Symbole przemijania. Symbole trwania i nadziei.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz