Łączna liczba wyświetleń

piątek, 30 kwietnia 2021

Historia banku spółdzielczego w Kamienicy Polskiej do 1992r

 Historia banku spółdzielczego w Kamienicy Polskiej do 1992r

Powołanie Towarzystwa Oszczędneściowo-Pożyczkowego "Oszczędność" w Kamienicy Polskiej nastąpiło na zebraniu otwartym w dniu 23. 10. 1910r , w sali Chrześcijańskiego Związku "Tkacz". W zebraniu wzięło udział 60 najzacniejszych mieszkańców Kamienicy Polskiej z pośród których wybrano jako kierownictwo "Towarzystwa" - zarząd w składzie: Jan Probisz - prezes zarządu, Kazimierz Giedryk i Franciszek Pilc - członkowie, oraz radę nadzorczą w składzie ks.Zygmunt Sędzimir - przewodniczący, Józef Fikier, Józef Wójcik, Józef Sitek, Jan Bielobradek, Władysław Górniak - członkowie. Towarzystwo zrzeszało na zasadach spółdzielczych, podobnie jak obecnie, rolników, rzemieślników i kupców.



Pani Eugenia Kuśnierczyk przed Biblioteką Publiczną (dzisiejszy budynek banku) lata 60-te.Udostępnił p.Andrzej Kuśnierczyk

Ówczesne udziały członkowskie i pozyskane oszczędności, umożliwiały bieżące kredytowanie ludności. Wcześniej w naszym regionie powstały Towarzystwa Oszczędneśclowo-Pożyczkowe w Oleśnie w 1897 r., w Częstochowie w 1900 r., w Psarach Śląskich w 1901 r.,w Brzeźnicy Nowej w 1907 r.,w Szczekoclnach w 1909r. i jako szóste powstaje "Towarzystwo" w Kamienicy Polskiej. Towarzystwo udzielało pożyczki krótkoterminowe w niewielkich kwitach od 12 do 150 rubli oprocentowane na rzecz handlu i rzemiosła - 10 %,a na rzecz rolnictwa 7 %. Oprocentowanie oszczędności wynosiło-4,5 %,a przy wkładach długoterminowych - 5 %* Zakres działalności "Towarzystwa" związany był z sytuacją gospodarczą i polityczną Polski. W okresie I wojny światowej "Towarzystwo" poważnie ograniczyło swoją działalność. W okresie międzywojennym działalność ,,Towarzystwa” rozwija się pomyślnie. W 1924 r. aktyw samorządowy "Towarzystwa" zmienia jego nazwę na Kasę Spółdzielczą "Oszczędność" w Kamienicy Polskiej. W okresie II wojny światowej działalność "Kasy" zostaje zawieszona". Z dniem 20.1.1946 r. działalność Kasy została reaktywowana. Prezesem zarządu zostaje Jan Kidawa. Przeprowadzono prace związane z porządkowaniem rejestru członków oraz rozpoczęto ściąganie spłat kredytów udzielonych przed wojną.



W budynku Banku Spółdzielczego rada Gminnej Samopomocy Chłopskiej.W pierwszym rzędzie od prawej p.Dzierzyk, druga p.Eugenia Fazan,w drugim rzędzie czwarty z prawej p.Zdzisław Sitek. pierwszy od góry z lewej p.Wacław Stolarski. Foto do rozpoznania . Koniec lat 70-tych.Udostępniła p.Justyna Gruszka-Lipiarz.



W budynku Banku Spółdzielczego rada Gminnej Samopomocy Chłopskiej.Pierwszy od prawej p.Dzierzyk, piąta p.Eugenia Fazan,szósty p.Zdzisław Sitek.Foto do rozpoznania . Koniec lat 70-tych.Udostępniła p.Justyna Gruszka-Lipiarz.

W 1948 r. w związku z dekretem o reformie bankowej, "Kasa" przyjmuje nazwę Gminnej Kasy Spółdzielczej w Kamienicy Polskiej. Według nowych rozwiązań organizacyjnych obok samorządu członków, pracą "Gminnej Kasy" kieruje kierownik. Są nimi najpierw Kazimiera Misiak a później Stanisław Rogaliński. W okresie funkcjonowania gminnych kas spółdzielczych, jednostką nadrzędną był Bank Gospodarstwa Spółdzielczego a następnie Bank Rolny. W tym okresie GKS w Kamienicy Polskiej objęła swą działalnością gromady: Poczesna i Rększowice, oraz uruchomiła punkty kasowe w Poczesnej i Hutkach oraz we Wrzosowej.



Budynek Banku Spółdzielczegow Kamienicy Polskiej koniec lat 70-tych.W środku Eugenia Fazan.(Zdjęcie z Muzeum w Kamienicy Polskiej)

W roku 1961 nazwę Gminnej Kasy Spółdzielczej zmieniono na obecnie funkcjonującą tj. Bank Spółdzielczy w Kamienicy Polskiej. Bank Spółdzielczy zrzeszył się w Centralnym Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych Oddział w Katowicach. W roku 1967 Bank Spółdzielczy zakupił obecny budynek stanowiący jego siedzibę. Budynek wyremontowano i oddano do użytku w 1968 r. Po zmianach terytorialnych jednostek administracji państwowej, od 1975 r. Bank Spółdzielczy zrzeszony jest w Banku Gospodarki Żywnościowej Oddział Wojewódzki w Częstochowie. Na przestrzeni całej działalności Banku, przez organy samorządowe przewinęło się wielu działaczy którym Bank zawdzięcza kontynuację swej działalności i swoje osiągnięcia. Byli to poza wymienionymi już na wstępie: Józef Ziębiński, Teofil Wizner, Zdzisław Łebek, Jan Minkin, Bolesław Klar, Zenon Dzierzyk, Wacława Szyja, Eugenia Fazan, Zbigniew Tebin, Tadeusz Polaczek, Zdzisław Sitek, Tadeusz Gorgól i inni. Dyrektorem od 1979 r. jest mgr Zbigniew Tajber a głównym księgowym Teresa Nietresta. Przewodniczącym Rady Tadeusz Gorgól. Skład zarządu stanowią 3 osoby, Prezesem jest Tadeusz Polaczek.



Pracownicy banku . Lata 90-te.

Działalność gospodarcza Banku sprowadza się do udzielania kredytów, gromadzenia oszczędności, prowadzenia rachunków rozliczeniowych dla osób fizycznych i prawnych oraz prowadzenia działalności rozliczeniowej zleconej. Udzielane są kredyty rolnicze, rzemieślnicze, mieszkaniowe oraz gotówkowe na różne potrzeby. (...) Bank Spółdzielczy posiada 150 członków z pełnymi udziałami. Podstawowy udział członkowski wynosi obecnie 300 000 zł. Działalność Banku Spółdzielczego wniosła bezspornie widoczny i odczuwalny wkład w rozwój gospodarczy środowiska. Przy jego udziale powstało wiele budynków mieszkalnych oraz obiektów produkcyjnych, zakupiono sporo sprzątu produkcyjnego i środków transportu, finansowana jest działalność handlowa. Dalsza działalność Banku ukierunkowana będzie na pomnażanie dóbr materialnych i kulturalnych społeczeństwa naszego regionu.

Do druku podał dyrektor BS w Kamienicy Polskiej mgr Zbigniew Tajber. Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr 7 , kwiecień- czerwiec /1992r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r