Wymowa Dokumentu. UMOWA.
Pracownicy Chrześcijańskiej Spółdzielni "Tkacz" zarządzanej przez majstra Franciszka Szejna (na zdjęciu siedzi w środku w jasnym ubraniu) - przejętej w drugiej połowie latach 20.XX w. przez Spółkę Akcyjną "Warta" z Częstochowy. Po wojnie obiekt nazywany był "Częstochowianką" z tej racji, że była to filia Częstochowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Fotogafię wykonał zakład Andrzeja Męcika z Zawiercia. Zdjęcie ze zbiorów p. E.Jędrzejewskiego - Archiwum "Korzeni". Udostępnił p.Andrzej Kuśnierczyk
Franciszek Szejn i Bronisława Szejnowa właściciele posesji nr 11 w Kamienicy Polskiej i tkalni z urządzeniem w tej posesji umieszczonej i wszystkimi ręcznymi warsztatami oraz wszystkimi częściami maszynowymi i dodatkami do nich zapasowymi tamże się znajdującymi wg. spisu dołączonego i ks. Zygmunt Sędzimir, organizator i założyciel T-wa Zakładów Włókienniczych „Tkacz" Spółka Akcyjna w Kamienicy Polskiej, zawierają umowę niniejszą prawnie obie strony obowiązującą:
1.p. Franciszek i Bronisława z Cianciarów Szejnowie jako wspólni właściciele posesji i tkalni położonej w Kamienicy Polskiej za numerem policyjnym 11 oświadczają, że posesja i tkalnia nie są obciążone żadnym długiem i że całość posesji i tkalni według dołączonego do niniejszej umowy spisu przedmiotów także utensyli bezpośrednio do tkalni należących łącznie z dynamem i oświetlenie wg. spisu nr 2 również dołączonego sprzedają założycielowi ks. Zygmuntowi Sędzimirowi za dobrowolnie umówiona sumę Mk. 125.000.000.- / słownie marek sto dwadzieścia pięć m/ płatnych akcjami 1 i 11 emisji Spółki Akcyjnej „TKACZ" w Kamienicy Polskiej. Tymczasowo tytułem zadatku a conto otrzymują p. Franciszek i Bronisława Szejnowie sumę Mk 15.000.000 /słownie marek piętnaście milionów/ w akcjach T-wa „Tkacz" Sp. Akc. z czego kwitują.
2. p. Franciszek i Bronisława Szejnowie zobowiązują się uznać sumę rzeczywistych kosztów aktu rejentalnego kupna sprzedaży powyższej posesji z tkalnią, stempla za akcje i koszty organizacyjne i emisyjne i o tę ogólną sumę kosztów otrzyma mniej akcji.
3. ks. Z. Sędzimir w imieniu Tow. Zakładów Włókienniczych „Tkacz" Spółki Akcyjnej przejmuje na mocy niniejszego aktu umowy z dniem 16 stycznia 1923 r. w posiadanie określone powyżej obiekty kupna.
4. Franciszek i Bronisława Szejnowie wszelkie swoje zobowiązania ciążące na posesji i tkalni z tytułu podatków państwowych i komunalnych asekuracji do dzisiaj t.j. 16 stycznia przyjmują na siebie, od 17 stycznia przechodzą na nabywcę. 5. Do aktu rejentalnego Franciszek i Bronisława Szejnowie staną w terminie najbliższym po ukonstytuowaniu się zarządu T-wa Zakładów Włókienniczych „Tkacz" Spółki Akcyjnej celem stwierdzenia i powtórzenia niniejszej umowy na rzecz tegoż T-wa „Tkacz" Spółki Akcyjnej.
6. p. Franciszek Szejn zostaje kierownikiem tkalni ręcznych i mechanicznych T-wa „Tkacz" na warunkach ustalonych w osobnej rejentalnej umowie zawartej z Zarządem Spółki Akcyjnej „Tkacz" a obejmującej terminy umowy na lat 15 z zastrzeżeniem automatycznego przedłużenia umowy o każde 3 lata lub wymówienia na rok naprzód.
7. p. Franciszek Szejn i Bronisława Szejnowie zobowiązują się po rozwiązaniu Spółki z właścicielem warsztaty mechaniczne tkackie z motorem i innymi pomocniczymi maszynami na podstawie specjalnej umowy sprzedać swoją część T-wu „Tkacz" za akcje.
8. Umowa niniejsza prawnie obowiązująca obie strony w oryginale powstaje u nabywcy ks. Z. Sędzimira działającego w imieniu i na rzecz Spółki Akcyjnej „Tkacz" - odpis zaś jej otrzymuje sprzedawca. Kamienica Polska, dnia 16 stycznia 1923 roku.
Zgodność powyższego z wyginałem stwierdzam.
Kamienica Polska, dnia 15 października 1930 r.
Wójt gminy Kamienica Polska [pieczęć okrągła] [podpis]
Odpis umowy ze zbiorów Edwarda Jędrzejewskiego przekazała „Korzeniom" Maria Jędrzejewska.
Rysynek P.Z.P.B ,,Częstochowianka " w Kamienicy Polskiej .Rys.p.Coner. Lata 50-te.Udostępniła p.Bożena Nowowiejska
Źródło: Kwartalnik historyczny Kongregacji Genealogicznej ,,KORZENIE” nr 86, R. XXIII, 3/2013