Klub ,,Nad Basenem”.
W 1941r. niemieckie władze okupacyjne mające swą siedzibę w dawnym domu Merynów zarządziły budowę ośrodka rekreacyjno-sportowego. Na wyburzonej posesji Walentków oraz na łąkach nad Kamieniczką, rękami zmuszanych do pracy "na szarwark" mieszkańców wsi, z materiałów zabieranych po domach, powstał duży basem kąpielowy, boisko oraz stylowy drewniany budynek, służący kontuzjowanym żołnierzom Wehrmachtu.
Basen i zaplecze sportowe. Przełom lat 70/80 tych.Z albumu p.Marii Pala.
Urządzono trawiaste skarpy, żwirowe alejki, posadzono drzewa i kwiaty. Po wojnie ośrodek nad basenem, zwany przez Kamieniczan Betlejemką, stał się własnością gminy. Tętnił życiem, stanowił centrum życia kulturalnego, sportowego i towarzyskiego. Znajdowała się tu świetlica Spółdzielni Tkaczy i Dziewiarzy, biblioteka, kawiarenka. Młodzież brała lekcje gry na akordeonie, a w latach 70-ych działała kapela prowadzona przez Tadeusza Sędziwego oraz młodzieżowy zespół muzyczny Judith's Dream.
Bywalcy "Klubu nad basenem" (Spóldzielni Tkaczy i Dziewiarzy) .Od lewej: p.Leszek Szmida, p.Andrzej Kowalewski, p.Zosia Blachnicka, p.Ewa Dziedzic, p.Zbyszek Bałdyga, p.Wojciech Łebek, p.Ryszard Tyc. Lata 70-te.Z albumu Wojciecha Łebka.
Klub utrzymywany przez Spółdzielnie Tkaczy w Kamienicy Polskiej a prowadzony przez p. Marię z Szymańskich Kitową był miejscem wyjątkowym. I choć nie miał w nazwie słów „ośrodek kultury", był naprawdę kulturotwórczy. Działał tu teatr poezji i zespoły muzyczne. W wakacje w czwartki i soboty odbywały się wieczorki taneczne. Do tańca grał zespół Chaos, który zmienił nazwę na Judith's Dream. Potem była to Grupa J-D. Pomysłodawcą założenia zespołu był Paweł Najnigier. Propozycja spotkała się z przychylnością ówczesnego prezesa spółdzielni p. Kazimierza Polaczka. W pierwszym okresie działalności instruktorem zaangażowanym przez spółdzielnię był Stanisław Krakowian, nauczyciel muzyki w SP im. Marii Konopnickiej w Kamienicy Polskiej.
Na schodach nad ,,Basenem " Grupa J-D .Od lewej : p.Marek Dziedzic,p.Marysia Sobótka ,p.Zenon Ciekański,p.Andrzej Kuśnierczyk.1972r. Z albumu p.Andrzeja Kuśnierczyka .
Wszystkie zarobione na wieczorkach pieniądze (wstęp kosztował 2 zł) były księgowane w spółdzielni. Dzięki temu możliwy był zakup nowej perkusji (pierwszy przetestował ją Zenek Ciekański), mikrofonu i wzmacniacza. W kręgu muzycznym grupy Chaos (J-D) znaleźli się: perkusista Wiesiek Sławuta, gitarzyści Marek Dziedzic,Wojtek Golis, Wojtek Łebek, Zygmunt Zajdel i Romuald Polaczek. Wokalistką była Maria Sobótka. Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr66 , R XVIII , 3/2008r http://kamienicapolska.pl/o_gminie/walory_turystyczne.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz