Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 25 marca 2021

Madrowie, Holeczkowie, Ratmanowie.

 Madrowie, Holeczkowie, Ratmanowie.

Dwa lata temu (Korzenie nr 4/2013) Pani Barbara Podgórska prosiła o informacje na temat rodziny Madrów. Tak się składa, że moja babcia ze strony mamy to Helena z Madrów, siostra Anny po pierwszym mężu Kuśnierczyk, a po drugim Bielecka. Ich rodzicami byli Ferdynand Mader ur. 1858 r. i Franciszka z Jungów ur. 1864 r., ślub wzięli w 1883 r., mieli sześcioro dzieci: Helenę ur. 1884 zm. 1926, Emilię (po ślubie wyprowadziła się do Zawiercia), Annę ur. 1892, Antoninę ur. 1894, Ignacego ur. 1900 oraz Franciszkę ur. 1902 r. Helena wyszła za mąż za Stanisława Blachnickiego ur. 1885 r.



W przydomowym ogrodzie 1938r. Chrzściny Krystyny młodszej córki Adama Górniaka. Stoją od lewąj: Helena Górniak (później Dzierzyk — matka Zygmunta, Marka i Barbary), Helena Górniak (Mikołajską), żona Leona (matka Danuty Jana i Tadeusza), Stanisława — kuzynka Franciszki Górniak (córka siostry), Franciszka Górniak (Mader), żona Adama, matka Aliny i Krystyny, Leon Górniak, Maria Górniak, Jadwiga Górniak (Błaszczyk) — matka Jadwigi, Wandy i Tadeusza, Ignac Mader brat Franciszki. Siedzą od lewej: Romana Błaszczyk mąż Jadwigi, Tosia — siostra Franciszki, Ferdynand Mader — ojciec Franciszki, Antonina Górniak, Władysław Górniak, Bieleccy (siostra Franciszki z mężem) Siedzą w trawie: Alina Górniak córka Adama, Adam Górniak, Krystyna Górniak — córka Adama, Danuta Górniak córka Leona i Heleny



Helena Blachnicka z Madrów 1916r

Doczekali się sześciorga dzieci: Genowefę — to moja mama — ur. 1910, Henrykę ur.1912, Elżbietę ur. 1914, bliźnięta ur. 1917 Bogusława i Jerzego (zmarł jako niemowlę) oraz Krystynę ur. 1920. Po śmierci Heleny dziadek Stanisław ożenił się po raz drugi z Heleną z Najnigrów i mieli troje dzieci: Mariana, Zygmunta i Kazimierę. Dziadkowie w trójkę spoczywają w jednej mogile na cmentarzu w Kamienicy Polskiej po prawej stronie alejki na wprost starej bramy, w odległości ok. 50 m. Ciocię Bielecką, jak nazywała ją moja mama, bardzo słabo pamiętam, spotkałam ją kilka razy u krewnych w Kamienicy Polskiej jako mała dziewczynka na przełomie lat 1950/1960.



Fotografia z 1928 r. wykonana w Łodzi. Antoni Holeczek z drugą żoną Michaliną (z Cieslaków) i małym synem. Stoją synowie Antoniego z pierwszego małżeństwa .z Albiną z Ratmanów.

Pamiętam, jak odwiedzałyśmy z mamą i jej siostrą Henryką ciocię Franciszkę Górniak w Częstochowie, mieszkała na ulicy Waszyngtona. Fotografii cioci Bieleckiej nie posiadam, natomiast mam fotografię i paszport Heleny Blachnickiej wydany przez władze niemieckie w 1916 r. Posiadam również fotografię dziadka Stanisława Blachnickiego w carskim mundurze orkiestranta. Moja kuzynka, wnuczka Heleny, a córka Henryki, ma obraz namalowany w 1931 roku przez Jerzego Kuśnierczyka syna Anny, przedstawiający bukiet goździków.



Stoją od lewej: Genowefa Holeczek (z Blachnickich), Leokadia Piszel (córka Maianny z Ratmanów), Michalina Gładzik (z Holeczków). Siedzą od lewej: Helena Torbus (z Piszlów, siostra Leokadii) z synem, Amelia Polaczek (z Holeczków) z synem Kazimierzem, Karolina Holeczek (z Ratmanów), Franciszek Holeczek, Leokadia Godzina (z Holeczków) z córkami Ireną i Janiną, w środku, przed Karoliną, Stanisława Golis (córka Michaliny). Na trawie siedzą: w środku Celina Rembowska (córka Leokadii Godzina), po bokach synowie Heleny Torbus

Na cmentarzu w Kamienicy Polskiej jest grobowiec Ferdynanda i Franciszki Madrów wraz z ich córką Antoniną Górniak zm. 1978 r. Zapalam tam co roku znicz w Dzień Zmarłych. Grób znajduje się w odległości ok. 50 m od starej bramy po lewej stronie alejki na wprost, ale w głębi ok. 5 m. Obok spoczywa ich syn Ignacy Mader (1900-1954) wraz z drugą żoną Józefą. (1901-1970). Na cmentarzu znajduje się również grób Franciszki (1902-1978) i Adama (1906-1958) Górniaków w pobliżu grobu partyzantów. (Posiadam drzewo genealogiczne sporządzone po amatorsku na podstawie ustnych przekazów.)



Fotografia wykonana ok. 1939 z: Stoją z lewąj: Eugeniusz Holeczek, Leokadia Godzina (z Holeczków), obok niej żona brata Walentego Godziny, Celina Rembowska (Gotizizia 1. W środku od lewej Irena Gorzelak (Godzina), siostra Ireny Janina, Karolina Holeczek (z Ratmanów). Franciszek Holeczek, oraz syn brata Walentego Godziny ( z rowerem). Leżą od lewej: Walenty Godzina i jego brat z synem.

***
W odpowiedzi na zamieszczone w Korzeniach listy pani Urszuli Rosolińskiej-Ratman chciałabym podzielić się moimi informacjami o rodzinie Ratmanów. Moja babcia Karolina ze strony taty pochodziła z Ratmanów, jej rodzicami byli Józef i Karolina z d. Stefan. Józef miał brata Augusta i siostrę Elżbietę (z męża Mastalerz), ich ojcem był Antoni Ratman, który był osiedleńcem. Informacje te uzyskaliśmy ze starych dokumentów, które posiadamy. Antoni Ratman występuje w akcie notarialnym zakupu gruntów i w umowie ze Skarbem Królestwa Polskiego z 1821 roku (Korzenie nr 1/2005). Józef Ratman i Karolina Stefan mieli czworo dzieci: Wojciecha (spadł z wozu i zmarł jako kawaler), Maryannę (wyszła za Józefa Piszla), Albinę i Karolinę. Dwie ostatnie poślubiły braci, Albina Antoniego Holeczka (po ślubie sprzedali swoją część gospodarstwa po ojcu Józefie Ratmanie i wyjechali do Łodzi), a Karolina Franciszka Holeczka i pozostali na drugiej części gospodarstwa, spłaciwszy Wojciecha i Maryannę. Obecnie na tej działce mieszkam ja i moja rodzina. Pani Anna. Coner z Łodzi również zainteresowana jest rodziną Ratmanów, Holeczków i Conrów — najprawdopodobniej jest to ta sama rodzina.

Kryspina Bryk z d. Holeczek. Kamienica Polska. Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr95 , R XXV , 4/2015r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r