Łączna liczba wyświetleń

środa, 17 marca 2021

Rys historyczny Ludowego Klubu Sportowego ,,Kamienica Polska''do 2013r

 Rys historyczny Ludowego Klubu Sportowego ,,Kamienica Polska''do 2013r

Zima 1972/1973 w jednym z domów w Kamienicy Polskiej spotyka się grupa sympatyków sportu, którzy postanawiają założyć Klub Sportowy. Założycielami Klubu byli: Zdzisław Wagner, który został pierwszym Prezesem Klubu, Zygmunt i Bogdan Ratmanowie, Zdzisław Kocjan, Krzysztof Walenta, Jerzy Ratman, Włodzimierz Goldsztajn, Andrzej Nowowiejski, później dołączyli do nich Marian Korzekwa, Zbigniew Tebin, Mieczysław Rogacz, Stanisław Krakowian oraz inni działacze jak Zdzisław Walczak, Bogusław Dobosz.



To już historia.Pierwszy skład C-klasy.Zespołem kierował Gorzelak Włodzimierz ,boisko Kamienica Polska 1973/74

Dzięki działaniom grupy inicjatywnej oraz pomocy władz lokalnych Klub został zarejestrowany i mógł regularnie uczestniczyć w rozgrywkach ligowych. Dzięki wybranemu Zarządowi Klubu, władz samorządowych i administracyjnych gminy, pomocy Kółka Rolniczego, którym kierował Marian Korzekwa, przychylności pani Giedryk oraz dzięki pracy społecznej powstało boisko do gry w piłkę nożną, które obecnie jest stadionem z trybuną z miejscami siedzącymi, zapleczem socjalnym, zegarem elektronicznym i nagłośnieniem. Klub w początkowym okresie działalności przybrał nazwę Międzyzakładowy Klub Sportowy ,,Kamienica Polska''. Opierał swą działalność o pomoc władz gminy, zakładów działających na terenie gminy.



Drużynowy skład B -klasy,trener Gorzelak Włodzimierz boisko Kamienica Polska 1974/75.

Później zmieniono nazwę na Ludowy Klub Sportowy ,,Kamienica Polska''. Pierwszy mecz drużyna nasza rozegrała w lipcu 1973 r. w Hutkach. Od jesieni 1973 r. drużyna piłkarska Klubu rozpoczęła regularne rozgrywki rozpoczynając od klasy ,,C''. Główny trzon drużyny stanowili miejscowi piłkarze a pierwszym trenerem był Włodzimierz Gorzelak. Kolejne pięć lat to walka naszej drużyny w klasie ,,B'' i ,,A''. Czołowymi zawodnikami w tym czasie byli: Henryk Skowroński, Krzysztof Ciejpa, Stanisław Sitek, Paweł Ficenes, Leszek Ratman, Jerzy Goldsztajn, którzy po zakończeniu kariery zostali działaczami klubowymi. Oprócz w/w w drużynie tej grali: Zbigniew i Andrzej Wardyńscy, Waldemar Goldsztajn, Jan Krzemiński, Jerzy Salamański, Janusz Marski, Adam Goldsztajn, Krzysztof Sylwet, Krzysztof Chmielina, Bogusław Dobosz, Włodzimierz Goldsztajn, Wiesław Zawadzki, Wojciech Machnia, Wojciech i Paweł Kempa.



Drużyna A -klasy ,trener Zygmunt Ścisłowski ,boisko Kamienica Polska 1975/76r Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)

W 1978 r. drużyna awansowała do klasy okręgowej, w której występowała przez dwa sezony. Największe sukcesy Klub odniósł w sezonie 2009/2010. Jesienią 2010 r. drużyna nasza rozpoczęła rozgrywki na szczeblu czwartoligowym. Był to sukces naszego Klubu, na który złożyła się praca ówczesnego trenera Artura Minkiny, (który jest trenerem najdłużej pracującym w klubie), piłkarzy w nim grających Zarządu Klubu, władz administracyjnych i samorządowych gminy oraz głównych sponsorów Klubu Państwa Małgorzaty i Wojciecha Kempów wraz z synem.



Drużynowy skład B- klasy .Trener Zbigniew Bergier .Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)

Awansując do czwartej ligi zaszła konieczność modernizacji obiektu piłkarskiego. Ówczesne władze gminy z panem Wójtem Włodzimierzem Kleszczem na czele podjęły modernizację obiektu. Prace modernizacyjne na obiekcie zostały dokończone przez obecne władze gminy z panem Cezarym Stempniem jako Wójtem i Radą Gminy. Na szczeblu czwartoligowym drużyna nasza gra dalej.



Obchody 25-lecia LKS .Foto archiwum LKS Kamienica Polska (Muzeum w Kamienicy Polskiej)



Nasz Klub to nie tylko seniorzy. Od 2005 r. rozpoczęła się praca z młodzieżą od drużyny trampkarzy młodszych poczynając. Obecnie w Klubie są trzy drużyny młodzieżowe: orlik, trampkarz, junior starszy, którzy grają regularnie w rozgrywkach prowadzonych przez Okręg i Podokręg Piłki Nożnej w Częstochowie. Należy podkreślić dużą pomoc rodziców przy prowadzeniu tych drużyn. Oprócz regularnych rozgrywek ligowych, drużyny te biorą udział w różnych turniejach odnosząc sukcesy.



Awans .



Latem 2013 r. drużyna trampkarzy brała udział w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim w Szczytnie, gdzie w swojej kategorii wiekowej zajęła czwarte miejsce. Trenerem tej drużyny jest Bartłomiej Dobosz. Klub nasz nie osiągnąłby takiego poziomu sportowego i organizacyjnego gdyby nie wsparcie władz samorządowych i administracyjnych gminy oraz sponsorów (...) oraz inni darczyńcy. W czerwcu br. Klub nasz obchodził 40-lecie swego istnienia. Obchody odbyły się na naszym stadionie.

Prezesi Klubu w jego 40-letniej tradycji:

  • Zdzisław Wagner
  • Zygmunt Ratman
  • Zdzisław Kocjan
  • Marian Korzekwa
  • Zdzisław Zgrzeblak
  • Henryk Skowroński
  • Andrzej Nowowiejski

Działacze Klubu, którzy odeszli od nas a byli zasłużeni dla Klubu:

  • Zdzisław Kocjan
  • Marian Korzekwa
  • Zbigniew Tebin
  • Krzysztof Walenta
  • Stanisław Skowroński

Byli nasi piłkarze, którzy grali w Klubie a już odeszli od nas:

  • Wiesław Zawadzki
  • Marcin Walczak
  • Wardzyński Andrzej wraz z synem Markiem.
    Historia w skrócie do 2013r.
    Źródło: Rys historyczny udostępniony na wystawę LKS z okazji 40-lecia w Muzeum Regionalnym w Kamienicy Polskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Tkacz" sprzedany na licytacji. 1932r