Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawisnej
Kronikę z historią ochotniczej straży pożarnej w Zawisnej zaczęto spisywać w 40-tą rocznicę O.S.P. w lutym 1985 roku.
Ochotnicza Straż Pożarna w Zawisnej, ówczesnej gminy Poczesna, została założona i zarejestrowana w dniu 20-go kwietnia 1945r. w trzy miesiące po wyzwoleniu z pod okupacji Hitlerowskiej. Założycielem O.S.P. w Zawisnej był Druh Januszewski Stefan, który przed II wojną światową został przeszkolony w Ochotniczej Straży Pożarnej w Starczy. Powodem założenia straży było to, iż wieś Zawisna posiadała około 80% zabudowań łatwopalnych, drewnianych krytych słomą. W czasie Okupacji Hitlerowskiej w Zawisnej znajdowała się filia obowiązkowej straży pożarnej przynależnej do Kamienicy Polskiej dlatego we wsi znajdował się garaż sprzętem pożarniczym. Założenie O.S.P nie było łatwe gdyż nie było można zwołać zebrania aby przez wybory powołać odpowiednich ludzi do zarządu O.S.P. To też założyciel jednostki dr. Januszewski Stefan zmuszony był samowolnie narzucić ludzi do Zarządu wyznaczając funkcje. Na prezesa zarządu O.S.P wyznaczył ob. Kołodziejczyka Romana, na gospodarza ob. Sobote Romana, skarbnikiem został ob. Minkina Stanisław, sekretarzem Kaźmierczak Jan, Druh Januszewski Stefan objął funkcje naczelnika (komendanta).
O.S.P w Zawisnej po usamodzielnieniu się posiadała znakomity sprzęt pożarniczy. 1 pompa tłokowa, 4 sikawki kołowe, 2 odcinki węża tłoczonego razem 30m, 5 szt. szpadli, 5 szt. siekier, 4 szt. bosaków, oraz przybudówkę jako garaż 20m2. Mimo że jednostka O.S.P miała już prawa statutowe napotykała na trudności swojej pracy. Ówczesny wójt gminy w poczesnej chciał odebrać przybudówkę stanowiącą garaż i sprzedać ob. Kołodziejczykowi Walerianowi gdyż budynek stał na jego gruncie. Następnie zarząd O.S.P w Kamienicy Polskiej chciał odebrać pompę tłokową gdyż była to ich przedwojenna własność, która była zabrana do Zawisnej przez okupantów Niemieckich. Mimo tych trudności O.S.P w Zawisnej nie załamała się, pracowała wytrwale.
W roku 1947 funkcje prezesa objął ob. Kołtun Jan i piastował ją do 1952r. W 1952r. zlikwidowano zarządy O.S.P. gdyż ochotnicze straże pożarne poległy pod ministerstwo Obrony Narodowej. Dlatego powstały w O.S.P komendy jedno osobowe. Dr. Januszewski Stefan zastał w 1952 roku powołany na komendanta gminnego na teren gminy Poczesna, a w O.S.P w Zawisnej na komendanta wyznaczono druha Kulawika Józefa i wykonywał tą funkcję 2 lata. Od 1954r. komendantem był dr. Grzyb Henryk. W 1956 roku powołano z powrotem Zarządy O.S.P i prezesem zastał wybrany ob. Pidzik Konstanty z powodu nie zadawalającej pracy został zwolniony w 1957r. i na to miejsce został wybrany ob. Ślusarczyk Kazimierz a naczelnikiem stał się druh Kołodziejczyk Jan.
Z roku na rok zwiększało się wyposażenie węży tłoczonych, pozostały sprzęt został bez zmian. Dopiero w roku 1955 druh Januszewski Stefan będąc komendantem Rejonowym Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie czterech gmin miał wpływ w komendzie Powiatowej w Częstochowie wtedy O.S.P w Zawisnej otrzymało Motopompę M200. W roku 1956 otrzymano nowa pompę M800 a starą przeznaczono O.S.P w Wanatach. Następnie w roku 1958 za namową Komendanta Rejonowego przystąpiono do konkursu pod tytułem „Walczymy z Czerwonym Kurem” i otrzymano 2-gą nagrodę w postaci Motopompy M800. Zatem jednostka OSP w Zawisnej do roku 1958 wzbogaciła się w sprzęt przeciw pożarowy i posiadała dwie motopompy kilkadziesiąt metrów węża tłoczonego oraz uzbrojenia osobiste. Mimo tego osiągnięcia Strażacy nie były w całość zadowalające dlatego że remiza nie odpowiadała wymogą. O.S.P w Zawisnej miała trudność z placem pod budowę remizy i funduszami. W roku 1961 gdy wszedł ponownie na komendanta Grzyb Henryk a na prezesa Minkina Jan, przystąpiono do przebudowy baraku drewnianego, który stał na placu szkolnym, na remizę strażacką. Lecz po częściowej przebudowie oddano budynek na szkołę podstawową, ponieważ w Zawisnej nie było szkoły. Dopiero pod koniec lat 60. zarząd straży usytuowany w składzie: Prezes- Grzyb Henryk, naczelnik- Mieczysław Kazimierczak, skarbnik- Obodecki Zygmunt, zastępca naczelnika do spraw pożarnictwa- Szczepaniak Czesław oraz naczelnik rejonowy- Januszewski Stefan, zaczął ubiegać się u władz administracyjnych o plac pod budowę remizy. W roku 1968 państwowy fundusz ziemi dał O.S.P obszar pod budową, jednak wiązało się to z dokonaniem zmian na działkach sąsiadów. Zaraz po otrzymaniu placu i zezwoleniu na budowę powstała nowa remiza przy pomocy mieszkańców, którzy opodatkowali się na rzecz budowy po 400 złotych od rodziny oraz pracowali fizycznie po kilka dniówek. Przy budowie remizy pomagali również powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Gminna Rada Narodowa w Poczesnej.
W latach 70 O.S.P w Zawisnej posiadała remizę i dosyć bogate wyposażenie w sprzęt gaśniczy z dwoma motopompami M800 i elektryczną syreną alarmową. W 1966r. do naczelnika rejonu na koszt Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Częstochowie został założony telefon. Pozostały jeszcze trudności z transportem. To też zarząd z nowo wybranym prezesem na czele Kazimierczakiem Janem i członkowie: naczelnik Kazimierczak Mieczysław, Obodecki Zygmunt, Szczepaniak Czesław w roku 1980 zaczęli ubiegać się o pojazd i w 1982 roku otrzymano przydział samochodu bojowego marki „Żuk”. Samochód ten został przekazany ochotniczej straży pożarnej w Zawisnej w dniu 29 sierpnia 1982r. Więc ogólna wartość sprzętu wynosiła 4 720 640 zł. (Należy przy tym nadmienić, że przed koniec lat siedemdziesiątych został dokonany podział Administracji w Polsce.) Po śmierci Prezesa Kazimierczaka Jana w 1984r. Prezesem został Obodecki Zygmunt. W 1985 roku został zakupiony sztandar dla OSP w Zawisnej, który został przekazany jednostce w 30-go czerwca 1985 roku w dniu uroczystości obchodu rocznicy 40-lecia założenia straży pożarnej w Zawisnej. Sztandar przekazał Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych z Częstochowy Pułkownik pożarnictwa, dokonał on również dekoracji zasłużonych druhów Strażaków mandalami i odznaczeniami za wysługę lat służby w pożarnictwie. W uroczystości udział brali: władze urzędu gminy Kamienica Polska, komendant rejonowej straży pożarnej Z.S.P w Częstochowie p. pułkownik Gawroński i jednostki O.S.P zaproszone z okolicznych wsi oraz całe społeczeństwo w Zawisnej. Po tych wszystkich osiągnięciach zarząd O.S.P zastanowił się nad rozbudową remizy. Gdyż obecna remiza wymagała remontu i nie odpowiadała wymogą na obecne czasy.
To tez w 1987 roku przystąpiono do rozbudowy remizy o wymaganym standardzie. Przy poparciu finansowym i materialnym przez P.Z.U i komendy Wojewódzkiej i Rejonowej w Częstochowie oraz Urzędu Gminy w Kamienicy Polskiej. Budowę zakończono i budynek oddano do użytku w dniu 22 lipca 1988 roku. W uroczystości oddania budynku do użytku wzięli udział: Przedstawiciele z Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, rejonowa i wojewódzka komenda straży pożarnej, urząd gminy z naczelnikiem na czele i zarząd Gminny z O.S.P w Kamienicy Polskiej oraz zaproszone Jednostki OSP i mieszkańcy wsi z kołem gospodyń wiejskich na czele. Udekorowano odznaczeniami Państwowymi i organizacyjnymi zasłużonych druhów przy rozbudowie i pożarnictwie. Do remontu remizy włożono duży wkład pracy w czynie społecznym przez strażaków. Ogólny koszt rozbudowy wyniósł około 10 milionów złotych. Następny sukces osiągnięto w 1989r. gdyż na wskutek inspekcji Członka z Głównej Komendy Straży Pożarnych z Warszawy i komendy Wojewódzkiej z Częstochowy osiągnięto bardzo dobry wynik. Czystość, porządek i konserwacja sprzętu pożarniczego była bardzo dobra i w nagrodę otrzymano drugi samochód bojowy z pełnym wyposażeniem nowy Beczkowóz. W 2001 roku za remizą został utworzony plac ćwiczeniowy. Dzięki temu Ochotnicza Straż Pożarna w Zawisnej ma możliwość organizowania Gminnych Zawodów sportowo-pożarniczych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz