Łączna liczba wyświetleń

piątek, 12 marca 2021

PRZEPISY PORZĄDKU WEWNĘTRZNEGO FABRYKI TEKTURY JÓZEFA DESZENA p.f. „KLEPACZKA" W KAMIENICY POLSKIEJ.

 PRZEPISY PORZĄDKU WEWNĘTRZNEGO FABRYKI TEKTURY JÓZEFA DESZENA p.f. „KLEPACZKA" W KAMIENICY POLSKIEJ.

MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE
Prezentujemy niektóre z przepisów pracowniczych fabryki „Klepaczka" w Kamienicy Polskiej pomieszczonych w tzw. książeczce obrachunkowej pracownika. Książeczkę wydrukowała drukarnia A. Pańskiego w Piotrkowie Trybunalskim w latach poprzedzających wybuch I wojny światowej. Dokument wypożyczył „Korzeniom" Wojciech Łebek z Jeleniej Góry.



PRZEPISY PORZĄDKU WEWNĘTRZNEGO FABRYKI TEKTURY JÓZEFA DESZENA p.f. „KLEPACZKA" W KAMIENICY POLSKIEJ

§ 1. Wstępując do fabryki, każdy robotnik musi złożyć do przechowania w kantorze fabryki legitymację na prawo zamieszkiwania wzamian czego kantoar fabryczny wydaje od-powiednie pokwitowanie. § 2. W przeciągu pierwszych 7 dni od chwili wstąpienia do fabryki robotnik otrzymuje książeczkę obrachunkową ustanowionej formy i od tego czasu uważanym jest jako ostatecz-nie przyjęty do fabryki.



Pracownicy fabryki ,,Klepaczka " z kierownikiem p.B.Fazanem lata 30-te.

§ 3. Robotnik, po otrzymaniu książeczki obrachunkowej winien się zastosować do wszystkich przepisów. w niej zawartych i przy chęci opuszczenia fabryki winien o tem uprzedzić 2 tygodnie wprzód: to samo obowiązuje również fabrykę. § 4. Dzień zawiadomienia robotnika, że chce opuścić fabrykę, jakoteż dzień wypowiedzenia robotnikowi przez kantor fabryki, zapisuję się do książeczki obrachunkowej z dokładnem wyszczególnieniem daty, miesiąca i roku.



Reklama z gazety ,,Papier i Galanterja" 1922r, nr5,str7 .www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=150764

§ 5. W wypadku uwolnienia robotnika z 2-tygodniowym wyprzedzeniem przez zarząd fabryki, robotnik ma prawo drogą wskazaną w § 17 niniejszych przepisów, do chwilowego przerwania roboty wcelu wyszukania innego zajęcia, ale jednocześnie, winien pracować ostatnie dwa tygodnie pilnie, sumiennie. §6. Po ostatecznym obrachunku, robotnik kwituje z uregulowanej należności w ogólnej książce obrachunkowej.



Mapa przedstawiająca geograficzne rozmieszczenie wyszczególnionych fabryk papieru,celulozy i tektury w Polsce. Przemysł papierniczy w Polsce "Opracowanie Tadeusz Czerniejewski ,Dyrektor Związku Zawodowego Papierni Polskich.1929r .Źródło tpnprzem.pro-linuxpl.com/projektbc/a_biblioteka/pdf/43.pdf

§ 7. Praca w fabryce rozdziela się na bezprzerwy i przerywkową. Do robót bezprzerwy zalicza się praca: .w lokomobili, hollendrach, na kartonówkach, nożach i suszarni i innych maszynach. Praca bez przerwy trwa dzień i noc i jest wykonywaną przez dwie partje robotników 1-a zmiana zaczyna pracę o 6-ej godz. rano, a kończy o 6-tej godz. wieczorem, 2-a zmiana zaczyna pracę o 6-ej wieczorem, a kończy o 6-ej rano. W czasie pracy przyjmuje robotnik posiłek w przerwach. Dla posiłku robotnik może się oddalić od maszyny postawiw-szy na swoje miejsce zastępcę. W niedzielę i święta praca w fabryce przerywa się na 12 godzin od 6-ej godz. rano do 6-ej godz. wieczorem, wieczorem zachodzi zmiana: robotnicy pra-cujący cały tydzień na dzień, pracują na drugi tydzień na noc i odwrotnie. W ten sposób każda zmiana ma raz na tydzień 24 godzin odpoczynku. Wszelka inna praca zalicza, się do pracy przerywkowej i w tym wypadku dzień roboczy liczy się 11 godzin, a praca następuje tym porządkiem: zaczyna się o 6-ej godz. rano, od 12-ej do 1-ej godz. przerwa na obiad i o 6-ej godz. wieczorem koniec pracy. Między 8 a 8 1/4 godz. rano jest przerwa w której wolno robotnikom nie oddalając się od maszyn spożyć przyniesiony posiłek. W soboty i wigilje oznaczonych w § 8 świąt roboty kończą się o godzinie 5 po południu, a w Wigilje Bożego Narodzenia o godzinie 12 w południe. Robotnicy małoletni (do 15 lat) nie będą pracować.



Notes pamiątkowy na 90- lecie .Myszkowskiej Fabryki Papieru . 1984r .Udostępniła p.Grażyna Filipczyk.(Zbiory Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej)

§ 8. Fabryka jest nieczynną na 12 godzin i robotnicy którzy są zajęci przy robotach nieprzerywalnych zgodnie z wskazanym w § 7 są wolni od zajęć we wszystkie dni niedzielne i w następujące święta katolickie: Nowy Rok (1 Stycznia), Trzech Króli (6 Stycznia),,Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny (2 Lutego), Zwiastowanie Najśw. Maryi Panny (25 Marca), Wielki Piątek i Wielką Sobotę, Poniedziałek i Wtorek świąt Wielka-nocnych, -Świętego Stanisława (8 Maja), Wniebowstąpienie Pańskie, 2 i 3 dzień Zesłania Ducha Św. (Zielone Świątki), w dzień Bożego Ciała, Św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerw-ca), Wniebowzięcie Najś. Marji Panny (15 Sierpnia), Narodzenie Najś. Marji Panny (8 Września), Wszystkich Swiętych (1 Listopada), Niepokal. Pocz. Najśw. Marji Panny (8 Grudnia), Boże Narodzenie ( 25 i 26 Grudnia).
§ 9. Przy otrzymywaniu książeczki obrachunkowej z zapisanym w niej należnym zarobkiem, robotnik powinien sprawdzić zgodność zapisu, a przy otrzymaniu płacy sprawdzić otrzymaną kwotę z zapisaną do książeczki sumą, i w razie pomyłki w zapisie zarobku lub nieprawidłowego jego wydania powinien natychmiast zameldować to w kantorze fabryki, celem sprostowania pomyłki lub nieporozumienia.



Fabryka Tektury ,,Klepaczka " (hala) 2003r .Foto .p Jacek Bryk

§ 10. Beż okazania książeczek obrachunkowyeh wypłata zarobku niema miejsca, wskutek czego każdy robotnik, który zgubił książeczkę, winien to zameldować w kantorze fabryki, który wydaje mu za pokwitowaniem nową książeczkę z odpowiednią adnotacją na pierwszej stronie. Za każda zgubioną książeczkę:robotnik płaci rzeczywistą jej wartaś:, 10 kop.
§ 11. Robotnicy obowiązani są stawić się do roboty we właściwym czasie i obowiązani są wykonywać swoją robotę sumiennie. -
'§ 12. Wzbrania się robotnikoni: a) zakłócać spokój przez krzyki, obelgi, kłótnie lub bójki i w ogólności zachowywać się nieprzyzwoicie; b) okazywać nieposłuszeństwo względem przełożonych; c) urządzać gry zabronione na pieniądze; d) przynosić ze sobą napoje odurzające; e) palić tytoń w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych.



Ruiny ,,Klepaczki".Stan 25.05.2014r

§ 13. zabrania się surowo robotnikom reperować, czyścić i smarować maszyny podczas ich ruchu, zdejmować i wkładać pasy transmisyjne ręką bez odpowiednich narzędzi.
§ 14. Do uprzątania warsztatów używani być mogą jedynie robotnicy, z którymi w tym względzie zawarto umowę specjalną (...).
§15. Na wypadek choroby robotnik obowiązany jest natychmiast zawiadomić o tem kantor fabryczny, który wydaje mu kontramarkę dla wizyty doktorskiej.
§ 16. Chory robotnik otrzymuje bezpłatni,: pomoc lekarską oraz lekarstwa i w razie potrzeby wstaje umieszczony na koszt fabryki w szpitalu.
§ 17. W ważnych wypadkach robotnik może wskutek rozporządzenia zarządzającego być zwolniony od roboty na pewien czas oznaczony na zwalniającej kontramarce.

(Pisownia zgodna z oryginałem) Źródło: Kwartalnik ,,Korzenie” nr31 , R IX, 4/1999r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z Kamienicy Polskiej. 1928r